Celková výška investície do projektu kompletizácie ambulantných röntgenologických vyšetrení dosiahla 1,98 milióna eur, pričom nemocnica získala 1,42 milióna eur nenávratný finančný príspevok z európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Nové pracovisko magnetickej rezonancie (MRI) s otvoreným magnetom v pondelok uviedli do prevádzky v nemocnici Košice – Šaca, ktorú manažérsky riadi skupina AGEL. Celková výška investície do projektu kompletizácie ambulantných röntgenologických vyšetrení dosiahla 1,98 milióna eur, pričom nemocnica získala 1,42 milióna eur nenávratný finančný príspevok z európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Na otvorení sa zúčastnil aj predseda dozornej rady spoločnosti AGEL Tomáš Chrenek, ktorý uviedol, že nemocnica v Šaci je vlajkovou loďou spoločnosti a ako jediná na Slovensku získala v minulom roku aj certifikát FIFA Medical Excellence Center a tiež ako jediná vlastní certifikát Slovak Gold Exclusive. Ambíciou vedenia je, aby bola šačianska nemocnica centrom excelentnosti nielen v rámci východného Slovenska, ale plánuje poskytovať svoje služby aj v rámci krajín V4.
Nové pracovisko MRI bude zatiaľ pracovať v jednozmennej prevádzke a vyšetrí denne 8 až 12 pacientov v závislosti od náročnosti a dĺžky trvania. Neskôr sa uvažuje, ako bude potreba, o viaczmennej prevádzke. „Nové pracovisko MRI vďaka otvorenému systému ako jediné na Slovensku umožňuje vyšetrovať pacientov, ktorí majú strach z uzavretých priestorov (trpia klaustrofóbiou).
Navyše nad hlavou pacienta tvorí strop zariadenia krásny obraz s oblohou a zelenými stromami. Jeho prednosťou je možnosť vyšetrovať aj pacientov s morbídnou obéznosťou,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik. Vďaka otvorenému systému má personál umožnený prístup k pacientovi z každej strany, čo možno využiť napríklad aj na podporu ustráchaných detí zo strany rodičov, ktorí môžu napríklad dieťa počas vyšetrenia držať za ruku.
Počas vyšetrenia je možné využiť aj anestéziu. Ako uviedol Slávik, tieto výhody otvoreného systému zvyšujú komfort pre lekárov i pacientov počas časovo náročného vyšetrenia.
Ako uviedla prednostka kliniky rádiológie Tatiana Muchová, pracovisko je vybavené viacerými zariadeniami na vyšetrovanie jednotlivých oblastí ľudského tela. „Hlavné sú vyšetrenia mäkkých tkanív, brucha, panvy, mozgu, chrbtových platničiek. Môžeme však na MRI vyšetrovať aj svaly, šľachy, veľké i malé kĺby končatín. MRI vyšetrenie je ideálne aj na určenie diagnóz pi ochoreniach žlčových ciest, pankreasu, orgánov panvy, pretože poskytuje dostatočné množstvo informácií,“ informovala Muchová.