Nemocniciam v Banskobystrickom kraji dochádzajú lôžka pre pacientov s COVID-19

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, covid 19, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/AP

V Banskobystrickom kraji dochádzajú lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 a situácia je vážna.

Na štvrtkovom brífingu v Banskej Bystrici to uviedol námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť a koordinátor covidových lôžok pre kraj Milan Urbáni, ktorý zároveň vyzval všetkých všeobecných lekárov, aby pomohli s osvetou a vakcináciou pacientov.

Chýba už len málo

Podľa primátora Jána Noska okres Banská Bystrica už od získania žolíka v podobe 65 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov delí už len niekoľko desiatok ľudí, ktorých je potrebné zaočkovať. Na očkovanie vyzvali ľudí zdravotníci aj športovci.

Výzva samosprávy spred dvoch týždňov, keď bol Banskobystrický okres podľa COVID automatu ešte bordový, mala podľa primátora úspech, pričom sa dalo zaočkovať niekoľko sto ľudí.

„Dnes sme na percente 0,4, ktoré nám chýba k tomu, aby sme mali zaočkovaných 65 percent obyvateľov nad 50 rokov. Čiže čiastočný úspech sme dosiahli, napriek tomu sme v čiernych číslach,“ uviedol Nosko a dodal, že ľudia by mali pochopiť, aký to má dopad na prevádzky v meste, na športovcov, na kultúru a na život ako taký.

„Všetci vieme, že vakcína je jediná cesta, ako sa z tejto pandémie dostať. Sme presvedčení, že musíme pokračovať ďalej. Musíme vytvárať podmienky pre to, aby sme presvedčili ľudí, že toto je jediná cesta, ako sa dostať z pandémie, jediná cesta, ako zachrániť ľudské životy,“ uviedol podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter s tým, že práve preto opätovne v banskobystrickom obchodnom centre Európa bude očkovanie pokračovať aj v piatok a v sobotu.

Personál je psychicky vyčerpaný

Kraj obnovuje aj veľkokapacitné očkovacie centrum v meste a v každom jednom okresnom meste zriadi očkovaciu jednotku.

„V Banskobystrickom kraji je situácia taká, že okrem Rooseveltovej nemocnice o chvíľu nikto nebude schopný prijímať pacientov,“ uviedla riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

„V súčasnosti sa dostávame do takej situácie, že sa môže veľmi rýchlo stať, že nebudeme schopní poskytovať zdravotnú starostlivosť vôbec v rozsahu, v akom sú doteraz naše očakávania,“ uviedla riaditeľka nemocnice s tým, že preto je potrebné využívať jediný nástroj proti COVID-19, ktorým je očkovanie. Konštatovala tiež veľkú psychickú vyčerpanosť personálu.

Doteraz nemocnice v kraji pomáhali s pacientami aj Východoslovenskému kraju a severnému Slovensku.

K výzve sa pripojil aj Handzuš

„Už nastala situácia, že máme jedine päť voľných ventilovaných lôžok, a to u nás v Banskej Bystrici. Všetky nemocnice na okolí – Zvolen, Žiar nad Hronom, Rimavská Sobota, Revúca, Brezno sú totálne plné,“ konštatoval Urbáni s tým, že situácia je vážna a uvidí sa, ako sa bude vyvíjať.

V Rooseveltovej nemocnici je k štvrtku 56 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých sú siedmi na umelej pľúcnej ventilácii. Počas tretej vlny tu skončilo na umelej pľúcnej ventilácii 25 pacientov.

„Najmladší mal 32 rokov a najstaršia pacientka mala 77 rokov, 10 pacientov nám neprežilo,“ doplnil prednosta II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Jozef Valky s tým, že žiaden z pacientov nebol očkovaný.

K očkovaniu za športovcov vyzvali bývalý hokejista Michal Handzuš, ktorý v meste založil Baranov – Hokejovú školu Michala Handzuša a generálny riaditeľ HC 05 Banská Bystrica Lukáš Opáth.

„Podporili sme očkovanie aj tým, že sme dali 200 vstupeniek na domáce zápasy na sobotňajšie očkovanie,“ dodal riaditeľ hokejového klubu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján NoskoJozef ValkyLukáš OpáthMichal HandzušMilan UrbániMiriam LapuníkováOndrej Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajFNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica