Nepi studené, bude ťa bolieť hrdlo. Mali naše matky pravdu alebo je to podľa odborníkov mýtus?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bolesť, hrdlo, chrípka, nachladnutie
Nič nevie letné radovánky prekaziť tak, ako zachrípnutie či bolesť hrdla. Foto: throatdiseases.net

Nič nevie letné radovánky prekaziť tak, ako zachrípnutie či bolesť hrdla. Môžu za to studené nápoje, ktoré počas leta konzumujeme? Podľa odborníkov áno. Ľadové nápoje dráždia hlasivky, čo spôsobuje zachrípnutie, sliznica sa poškodzuje, pričom môže vzniknúť zápal.

„Keď je hlasivka iritovaná, teda dráždená, mení sa charakter hlasu, je zachrípnutý,“ vysvetľuje otorinolaryngologička Valéria Doláková z Nemocnice Košice-Šaca. Keď sa pridruží dráždenie na kašeľ, vykašliavanie hlienov, bolesti hrdla či tlak v krku, hovorím už o zápale.

Vtedy treba vyhľadať lekára. Bolesť hrdla je však veľmi častým klinickým symptómom, ktorý postihuje prakticky celú populáciu, často tak stačí nechať si pri liečbe poradiť od lekárnika.

Každý inak

Bolesť hrdla je spravidla lokalizovaná predovšetkým v zadnej časti dutiny ústnej, v oblastiach hltana a hrtana.

„Má rôznorodý charakter, intenzitu príznakov, dobu trvania a rozdielnu frekvenciu výskytu,“ opisuje košický farmaceut Peter Ceniga pre portál vZdravotníctve.sk, a zároveň dodáva, že vnímanie intenzity bolesti je veľmi subjektívne.

Kvantifikácia bolesti je naozaj veľmi komplikovaná, existujú totiž veľké individuálne rozdiely vnímania bolesti podmienené tým, že každý človek má odlišný prah bolesti. U mužského pohlavia je spravidla vyšší.

„U mužov prichádza bolesť rovnakého typu neskôr ako u žien, pričom muži znášajú bolesť horšie ako ženy,“ dopĺňa lekárnik. Pri oboch pohlaviach však platí, že bolesť zvyčajne vyvoláva silnú emocionálnu reakciu.

Bolesť

Zlosť, hnev, strach či zúfalstvo ako pridružené emócie môžu pocit bolesti utlmiť alebo intenzívne zosilniť. Pacienti najčastejšie bolesť opisujú ako pálenie, štípanie, rezanie, pulzovanie, pichanie či zvieranie v hrdle.

Niekedy pacienti udávajú bolesť ako pocit cudzieho telesa, prekážky v hrdle. Neznesiteľne silné bolesti pritom znemožňujú postihnutému vykonávať akúkoľvek cieľavedomú činnosť.

Odborne rozlišujeme bolesť hrdla spontánnu alebo provokovanú, napríklad pri prehĺtaní, rozprávaní, dýchaní otvorenými ústami, provokovanú chladom, klimatizáciou, prievanom a inými spôsobmi.

„Môže byť trvalého charakteru, intermitentná, teda prerušovaná alebo záchvatovitá. Podľa priebehu a doby trvania je bolesť akútna alebo chronická,“ vymenúva Ceniga. O akú bolesť ide by mal vedieť aj lekárnik, ktorý pomáha s výberom vhodných liekov.

Liečba

Súčasná liečba bolestí hrdla je zameraná predovšetkým na lokálne ovplyvnenie symptómov formou pastiliek a sprejov, nakoľko prináša výhody nižšieho výskytu nežiaducich interakcií a účinkov.

„Po aplikácii akéhokoľvek voľne dostupného lieku, ktorý je určený na terapiu bolestí hrdla, je nevyhnutné sa vyhnúť jedlu a nápojom aspoň dve hodiny, aby bol dosiahnutý požadovaný účinok,“ dodáva košický lekárnik.

V rámci letného pitného režimu je pri výskyte bolestí hrdla najlepšie piť čistú neperlivú a nesladenú vodu primeranej, teda izbovej teploty v malých dúškoch, aby zbytočne nedochádzalo k provokovaniu zápalového procesu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter-cenigaValéria Doláková
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca