Viac ako 35 tisícom pacientom ročne je na Slovensku diagnostikovaný zelený zákal alebo glaukóm. Ide o ochorenie, ktoré môže spôsobiť slepotu. Odborníci odhadujú, že približne 10 percent ľudí s glaukómom môže stratiť svoj zrak natrvalo. Mnohým takýmto prípadom sa dá pritom predísť.
Odporúčanie odborníkov
V rámci Svetového týždňa glaukómu, od 10. do 16. marca, si ľudia po celom Slovensku môžu dať bezplatne vyšetriť vnútroočný tlak.
Nemusia sa pritom objednávať k špecialistovi a nepotrebujú ani výmenný lístok od praktického lekára. Za zeleným zákalom pritom stojí poškodenie zrakového nervu. V dôsledku postupného odumierania zrakových vlákien dochádza k zhoršeniu videnia.
Odborníci odporúčajú, ak sa v rodine už vyskytol zelený zákal, nemali by jej členovia návštevu očného lekára zbytočne odkladať. Takýto ľudia majú až o 10 percent vyššiu šancu, že taktiež im bude diagnostikovaný glaukóm.
Vnútroočný tlak
Medzi rizikové skupiny obyvateľov patria ľudia nad 40 rokov, ktorí trpia závažnejšou formou krátkozrakosti, majú cievne ochorenia, cukrovku či vysoký tlak. „Kľúčovým ukazovateľom je vnútroočný tlak. Preto nepodceňujte pravidelné kontroly u vašich očných lekárov. Vyšetrenie je rýchle a bezbolestné,“ konštatuje optometristka Lenka Petruchová z optiky Alensa.
Medzi najčastejšie príznaky patrí videnie dúhových kruhov okolo svetiel, zmena ši strata zraku, rozmazané videnie, zúžené (tunelové) videnie, alebo začervenanie oka. Samotný zelený zákal sa nedá vyliečiť. V súčasnosti máme k dispozícii len liečbu, ktorá znižuje vnútroočný tlak. A to buď predpísaním očných kvapiek, laserom alebo operáciou.
Výber liečby však závisí od posúdenia lekárom. „Po 40 roku života by ste mali očné vyšetrenie absolvovať minimálne raz za dva roky. Ak patríte do niektorej z rizikových skupín, je vhodné navštíviť očného lekára každý rok,“ konštatuje Lenka Petruchová.
Najčastejšie príznaky glaukómu v závislosti od typu a štádia sú
- zahmlenie až zúženie zorného poľa
- strata priestorového videnia
- glaukómový záchvat – náhla strata zraku
- svetloplachosť
- bolesti hlavy najmä v oblasti očí až nevoľnosť
- strata zrakovej ostrosti v pokročilom štádiu ochorenia