Nepretržitú zdravotnú starostlivosť pre Záhorie bude do otvorenia Nemocnice Bory zabezpečovať nemocnica v Malackách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prvý urgent druhého typu, Banská Bystrica
Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 28. marca 2023, 13:37

Nepretržitú dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti pre oblasť Záhoria má do otvorenia Nemocnice Bory zabezpečovať nemocnica v Malackách.

Zaradenie tejto nemocnice do pevnej siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu, sa má predĺžiť do 31. decembra tohto roka.

Súčasne sa Fakultná nemocnica v Trnave zaradí do siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 2. typu. Vyplýva to z novely nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorú schválila vláda.

Urgentná starostlivosť aj pre Záhorie

Urgentný príjem 1. typu v nemocnici v Malackách bol zaradený do pevnej siete poskytovateľov 1. februára 2021 s obmedzením do 1. februára tohto roka. V tomto čase už mala fungovať Nemocnica Bory, ktorá mala poskytovať urgentnú ústavnú starostlivosť aj pre oblasť Záhoria.

Keďže pre pandémiu COVID-19 sa výstavba nemocnice spomalila, k februáru tohto roka ešte nefunguje urgentný príjem v Nemocnici Bory.

Zníži sa tým úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti a kvalita života obyvateľov danej oblasti. To sa následne môže prejaviť značnými hospodárskymi škodami spôsobenými dlhodobým výpadkom obyvateľov z pracovného procesu,“ upozornilo ministerstvo zdravotníctva.

Skvalitnenie starostlivosti v Trnave

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je v súčasnosti prevádzkovaný urgentný príjem 1. typu. Urgentný príjem 2. typu, vrátane jeho rekonštrukcie a výstavby, rezort zdravotníctva v nemocnici predbežne schválil v októbri minulého roka.

Keďže na urgentnom príjme 2. typu je požadovaná širšia minimálna odbornosť špecialistov v porovnaní s urgentným príjmom typu I., na tomto pracovisku sa rozšíri a skvalitní poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti,“ dodalo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v TrnaveMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Bory