Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) spoločne s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a vedúcimi predstaviteľmi liekových agentúr Európskej únie (HMA) varujú pred rizikom neregistrovaných liekov na inovatívnu liečbu.
Lieky neprešli schvaľovacími procesmi
Úrady v niektorých krajinách Európskej únie zaznamenali kliniky, ktoré neschválenú liečbu ponúkajú najmä pacientom s onkologickými, prípadne vážnymi chronickými ochoreniami. Najčastejšie ide o terapie dendritickými bunkami, ktoré patria medzi imunitné bunky ľudského tela.
Fluorid v pitnej vode: Ochrana zubov alebo hrozba pre vývoj mozgu?
„Hoci sme na Slovensku poskytovateľov takýchto neschválených liečebných metód nezaznamenali, pacienti zo Slovenska môžu byť cieľom inzerátov zahraničných kliník napríklad z Rakúska alebo Nemecka,“ uvádza ŠÚKL.
Neregistrované lieky na inovatívnu liečbu neprešli podľa štátneho ústavu schvaľovacími procesmi a teda neexistujú dôkazy o ich účinnosti, bezpečnosti a kvalite.
Účtujú vysoké sumy peňazí
„Poskytovatelia takejto liečby využívajú ťažkú životnú situáciu pacientov a za svoje služby si účtujú vysoké sumy peňazí. Podaním takýchto liekov môžu pacientom spôsobiť závažné zdravotné komplikácie,“ varuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Pred rozhodnutím o užívaní akýchkoľvek liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom. Nikdy svojvoľne neprerušujte liečbu, ktorú vám predpísali. Dôverujte iba liekom, ktoré sú riadne schválené príslušnými národnými autoritami alebo EMA. V prípade akýchkoľvek pochybností si overte, či je produkt na Slovensku alebo v EÚ registrovaný.
Nemocnice si v hodnotení spokojnosti pacientov polepšili, medzi najlepšie patria štátne zariadenia
„Poradí vám váš lekár alebo lekárnik, prípadne si to môžete overiť v databáze registrovaných liekov na našej webovej stránke sukl.sk,“ informuj štátny ústav. Zároveň dôrazne odporúča, aby sa ľudia vyhýbali nelegálnym alebo neregistrovaným liekom.