Neschválený remdesivir už zachránil pacientku s koronavírusom v ťažkom stave. Dostala výnimku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Test na koronavírus
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Jane Barlow/PA via AP)

Vedci vkladajú veľké nádeje do nového, no zatiaľ neschváleného lieku nazvaného remdesivir, ktorý potláča infekciu spôsobenú koronavírusom. Útočí totiž na enzým, pomocou ktorého sa tento vírus množí. Američania už tento liek experimentálne vyskúšali na pacientke v kritickom stave a zaznamenali veľký úspech.

Infektológ George Thompson, ktorý sa stará o pacientov s koronavírusom v kalifornskom Sakramente, popísal pre vedecký web ScienceInsider, ako tento liek fungoval u jeho pacientky.

Báli sa, že zomrie, remdesivir pomohol

Išlo o staršiu ženu z Kalifornie, ktorú pozitívne testovali na COVID-19 koncom februára a ktorej stav sa rapídne zhoršoval. Lekári preto úrady požiadali o mimoriadne povolenie na použitie ešte neschváleného lieku remdesivir. Povolenie dostali.

„Mysleli sme si, že zomrie. Už deň po podaní lieku sa jej stav zlepšil,“ vyhlásil Thompson. Dodal, že zatiaľ nemôžu potvrdiť, že zlepšenie stavu spôsobil práve remdesivir. Nemajú totiž dostatok vzoriek od iných pacientov, ktoré by dokázali, že remdesivir u ľudí skutočne znižuje množstvo vírusu v krvi. Testy u makakov však ukázali, že tento liek množstvo koronavírusu v tele znižuje.

Thompson tiež uviedol, že ideálne je nasadiť tento liek čo najskôr po nákaze, vtedy má podľa neho najvyššiu účinnosť. Vtedy však zároveň hrozí, že nakazený človek, ktorý by sa možno uzdravil aj sám, bude mať nejaké nežiadúce účinky, napríklad poškodenie pečene.

Testy budú trvať aspoň rok

Remdesivir mal pôvodne slúžiť na potlačenie epidémie eboly. Neskôr sa ukázalo, že proti ebole nie je až taký účinný, no zaberá proti vírusu SARS, ktorý je príbuzným nového koronavírusu. Liek už testujú v USA, Číne aj Nemecku. Testy na ľuďoch by však mohli trvať viac ako rok. Česká republika už zvažuje, že požiada o povolenie používať remdesivir u pacientov v kritickom stave.

Vo fáze testovania je aj vakcína proti novému koronavírusu, jej vývoj však zrejme potrvá ešte niekoľko mesiacov a kým sa objaví na trhu, uplynie tiež najmenej rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe George Thompson