Neziskovky vyzývajú poslancov zabezpečiť štandardnú zdravotnú starostlivosť bezdomovcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezdomovci
Foto: Thinkstock

Očkovacia akcia má byť prvým krokom, aby sa štát a legislatíva začali systematicky zaoberať problematikou starostlivosti pre ľudí bez domova

Neziskové organizácie vyzývajú zákonodarcov, aby zabezpečili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova. Dôvodom sú neprajné podmienky pre bezdomovcov, v ktorých sú ich život a zdravie ohrozené.

Prístup k zdravotnej starostlivosti nemajú, uvádza sa v stanovisku viacerých neziskových organizácií, ktoré agentúre SITA poslal Tomáš Dobrovič z Občianskeho združenia Proti prúdu. Preto vznikla iniciatíva tímu dobrovoľníkov zaočkovať ľudí bez domova.

Očkovali proti žltačke

Ako ďalej informoval Dobrovič, tím piatich sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov z MVO, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova, spolu s piatimi lekármi na čele s primárom z Kliniky infektológie a geografickej medicíny NsP Bratislava – Kramáre ponúkli bezdomovcom na Zátiší očkovanie proti žltačke typu A.

Zaočkovali všetkých 31 oslovených ľudí bez domova a dvoch sociálnych pracovníkov.

Očkovanie iniciovali a usporiadali mimovládne organizácie Depaul Slovensko, Domov sv. Jána z Boha, Equita, Kresťania v meste a Proti prúdu (vydavateľ Nota Bene) a vo voľnom čase sa na ňom podieľali lekári Katarína Holečková, Alena Koščálová, Juliana Pašková, Peter Sabaka a primár oddelenia Ivan Vojtech.

Náklady na vakcíny z vlastných zdrojov uhradili neziskové organizácie, ktoré pracujú s ľuďmi bez domova.

Systém zlyháva

K akcii sa odhodlali po tom, ako zlyhali všetky pokusy zabezpečiť potrebnú preventívnu zdravotnú starostlivosť pre ľudí bez domova zo Zátišia bežnými cestami prostredníctvom všeobecného lekára pre dospelých.

“Na Slovensku zlyháva systém zdravotnej starostlivosti voči najzraniteľnejším sociálne vylúčeným skupinám obyvateľstva a preto bolo potrebné zorganizovať zaočkovanie na báze občianskej dobrovoľnosti,” uviedla Anka Debnárová z organizácie Kresťania v meste.

Predstavitelia neziskoviek pripomenuli, že ľudia bez domova na Zátiší, ale aj v iných lokalitách Bratislavy žijú v absolútnej chudobe, v provizórnych prístreškoch bez prístupu k tečúcej vode či toaletám a v extrémnych poveternostných podmienkach.

„Ich vylúčenie zo spoločnosti zahŕňa aj početné bariéry v zdravotnej starostlivosti a zvyšuje ich zraniteľnosť voči ochoreniam. Následkom toho je, že ochorejú vážnejšie, sú chorí dlhšie a zomierajú skôr než ich bývajúci spoluobčania,“ informuje ďalej tlačová správa. Priemerný vek ľudí bez domova dosahuje iba 49 rokov.

Nie všetci občania majú prístup k zdravotnej starostlivosti

Vstup dobrovoľníckeho lekárskeho tímu do reality bezdomovectva na báze profesionálnej etiky považujú preto neziskovky na Slovensku za významný moment.

Očkovacia akcia má byť prvou lastovičkou, vyzvaním, aby sa štát a legislatíva začali systematicky zaoberať dostupnosťou komplexnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domov.

„Je neprípustné, aby v takej vyspelej krajine, akou je Slovensko, nebol zabezpečený prístup k plnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov. Preto vyzývame zákonodarcov v súlade s Ústavou SR k legislatívnym zmenám, ktoré zabezpečia, aby prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti bol reálne vymožiteľným právom pre všetkých – aj najviac vylúčených občanov našej krajiny,“ uzavreli v stanovisku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať