- aktualizované 12. januára 2023, 7:57
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová v listoch adresovaných ministrovi zdravotníctva SR Vladimírovi Lengvarskému a generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richardovi Strapkovi žiada o zakročenie pri úhrade lieku pacientke, ktorej bolo diagnostikované ochorenie SMA II – spinálna muskulárna atrofia, z verejného poistenia.
Zamietnutá liečba
Ide podľa nej o najdrahší liek na svete, stojí približne 2 milióny eur, musí sa podať do dvoch rokov veku dieťaťa, čo je v prípade pacientky o necelé štyri mesiace. „Nie je priestor ani čas vyhovárať sa na zákony, registrácie či kategorizácie a hľadať argumenty, prečo sa to nedá. Akútne potrebujeme problém riešiť,” tvrdí Nicholsonová.
Systém verejného zdravotného poistenia je potrebné dofinancovať, upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva
Detská pacientka je poistenkyňou Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorej Národný ústav detských chorôb doručil 30. novembra minulého roka žiadosť o výnimku na preplatenie spomínaného lieku. Žiadosť však VšZP zamietla a rovnako zamietla aj následnú žiadosť o prehodnotenie rozhodnutia. Argumentom má byť, že pacientka na liek nespĺňa kritéria.
Netransparentný systém
Nicholsonová tvrdí, že dlhodobo upozorňuje na rozdielne prístupy k inovatívnym liekom medzi krajinami Európskej únie. „Na Slovensku máme netransparentný systém udeľovania výnimiek na nekategorizované lieky,” uviedla. Z tohto systému podľa nej potrebujeme odstrániť chaos a do rozhodovania zaviesť pravidlá.
Rozpočet na lieky treba zvýšiť aspoň o 50 miliónov, inak budú výrobcovia nútení odísť, tvrdí AOPP
„Verím, že medializácia aj politický tlak pomôžu neprehľadný systém udeľovania výnimiek zmeniť,” tvrdí. V minulosti sa na kompetentných obracala s podobnou žiadosťou, ktorá sa týkala onkologických pacientiek. „Zdá sa, že procesy schvaľovania nie sú ani po dvoch rokoch transparentnejšie a situácia sa neposunula dopredu ani napriek novele zákona, ktorá mala ambíciu nerobiť rozdiely v prístupe pacientov k liečbe,” dodala.
Liek na SMA II
Na Slovensku spomínaný liek nie je zaradený na zozname kategorizovaných liekov, na rozdiel napríklad od Holandska, čo slovenským pacientom znemožňuje prístup k inovatívnej liečbe.