Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR upozorňuje na zásadné problémy v riadení mobilných odberových miest (MOM) počas rokov 2020 až 2023.
Zlyhanie informačných systémov
Analytická jednotka NKÚ vo svojom komentári poukázala na zlyhanie informačných systémov a neschopnosť Ministerstva zdravotníctva SR zabezpečiť spoľahlivú databázu o MOM.
NKÚ zistil viaceré problémy spojené s efektívnosťou a hospodárnosťou použitia financií počas pandémie COVID-19
„Celý systém mobilných odberových miest bol značne chaotický, čo nahrávalo tým, ktorí chceli na nefungujúcom systéme bez akejkoľvek kontroly zarobiť a pre ktorých bol verejný záujem obťažujúcim slovným spojením,“ uviedol šéf NKÚ Ľubomír Andrassy.
Nedostatočná evidencia
Výdavky zo štátneho rozpočtu na MOM-ky dosiahli 317 miliónov eur, pričom 237 miliónov eur išlo na testy. Nedostatočná evidencia výdavkov, rozdiely v počte testov a nákladoch boli zásadnými nedostatkami. Kontrolu aktivity MOM-iek výrazne sťažilo vymazanie najrozsiahlejšej databázy v systéme Moje ezdravie.
Nehospodárne nakladanie s majetkom či nedostatočné opatrenia, NKÚ upozorňuje na pretrvávajúce problémy v nemocniciach
„Na ministerstve neexistujú komplexné dáta o činnosti MOM-iek, pretože došlo k nepochopiteľnému vymazaniu kľúčovej databázy údajov v systéme Moje ezdravie. Táto databáza pritom mala obsahovať najkomplexnejšie dáta o vykonaných testoch. Taktiež o počte mobilných odberových miest a finančných tokoch na prevádzku týchto ambulantných zdravotníckych zariadení,“ upozornil Andrassy s tým, že tento stav nielenže komplikuje kontrolnú činnosť, ale aj poukazuje na nedostatok koordinácie a monitorovania procesov.
Aj 100 percent pozitívnych výsledkov
Analýza NKÚ odhalila viaceré anomálie, ktoré by v budúcnosti mohli byť predmetom preverovania v daňovej či trestnoprávnej oblasti. Viac ako 34 % MOM-iek vykázalo menej ako tisíc testov, pričom všetky výsledky boli negatívne, čo vyvoláva otázky.
Pri nákupe vakcín proti COVID-19 sme sa riadili odporúčaniami odborníkov, reaguje exminister Krajčí na zistenia kontrolórov
Niektoré mobilné odberové miesta, ktoré vykonali menej ako tri testy, mali 100 % pozitívnych výsledkov, čo tiež vzbudzuje podozrenie u kontrolórov. Štátne zariadenia mali väčšiu mieru pozitivity, keďže testovali skôr chorých pacientov, kým súkromné a mestské zariadenia nižšiu, niekedy aj pod 1 %.
Bez záujmu o testovací proces
Niektoré subjekty vykázali len jeden negatívny test, čo môže podľa kontorlórov vyvolávať pochybnosti o ich motivácii zriadiť odberové miesto. Celkovo to naznačuje, že niektoré MOM-ky mohli byť zriadené bez dostatočného záujmu o reálny testovací proces.
Dohodári inkasovali za Matovičovej i Hegerovej vlády z ministerstiev až 30 miliónov, rekordér z poisťovne si prilepšil o stotisíc
„V Národnom registri poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je bezmála 1 300 prevádzkovateľov, ktorí neprevádzkovali žiadne iné zdravotnícke zariadenie, zabezpečovali len mobilné odberové miesta. Ide o viac ako ¾ všetkých subjektov s registrovaným MOM. Odberové miesta tak zakladali prevažne subjekty, ktoré predtým neposkytovali žiadne zdravotnícke služby,“ uviedol NKÚ.
Poplatky za testy
Analytici tiež poukázali na subjekty, ktoré vykazovali neprimerane vysoké priemerné jednotkové výdavky za vykonané AG testy, čo bolo 6 a viac eur za jeden test.
Úrad tiež poukázal na to, že niektoré MOM-ky vyberali poplatky za vykonanie testu a vydanie dokladu o výsledku a to aj napriek tomu, že od štátu dostali finančné prostriedky na prevádzku, a aj testy im boli dodané bezplatne prostredníctvom Správy štátnych hmotných rezerv.