Prestížne ocenenie získali americkí chronobiológovia Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objavenie molekulárnych mechanizmov, ktoré kontrolujú cirkadiánny rytmus živých organizmov.
Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok americkí chronobiológovia Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objavenie molekulárnych mechanizmov, ktoré kontrolujú cirkadiánny rytmus živých organizmov. Američania sú už tridsiatou siedmou trojicou, ktorá získala toto prestížne ocenenie spoločne.
Hall, Rosbash a Young svojím objavom zistili, ako rastliny, zvieratá a ľudia prispôsobujú svoj biorytmus v súlade s rotáciou Zeme. Spomínané mechanizmy skúmali na vínnych muškách, u ktorých izolovali gén zodpovedný za kontrolu bežného denného biorytmu.
Zistili, že tento gén kóduje proteín, ktorý sa počas noci nahromadí v bunke a počas dňa sa postupne rozloží, v súlade s 24-hodinovým denným cyklom.
Platí to aj u ľudí
Následne určili ďalšie proteínové komponenty tohto mechanizmu, ktorým sa riadia biologické hodiny vo vnútri bunky. Ich objav viedol k pochopeniu, že biologické hodiny fungujú na základe rovnakých princípov aj u ostatných mnohobunkových organizmov vrátane ľudí.
Biologické hodiny prispôsobujú organizmus rozdielnym častiam dňa, pričom regulujú napríklad správanie sa, spánok, hladiny hormónov, telesnú teplotu a metabolizmus.
Nesúlad medzi vonkajším prostredím a biologickým hodinami môže mať dôsledky na zdravie jedinca. Dlhodobej nevyrovnanosti životného štýlu a biologických hodín u človeka napríklad pripisujú zvýšené riziko viacerých ochorení.