Nová kategorizácia liekov umožní bezplatné očkovanie detí vo veku 12 rokov proti HPV vírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Od 1. mája vstúpi do platnosti nová kategorizácia liekov, podľa ktorej bude plne hradená aj účinnejšia 9-valentná vakcína proti HPV vírusu.

Zoznam kategorizovaných liekov je záväzný pre všetky zdravotné poisťovne na Slovensku. Pre agentúru SITA to uviedol PR špecialista Matej Štepiansky zo ZP Dôvera. Vakcína bude plne hradená dievčatám a chlapcom, ktorí majú 12 rokov.

Finančné benefity

Poistencom, ktorí už nespĺňajú vekové kritérium 12 rokov, zdravotná poisťovňa Dôvera aj v súčasnosti poskytuje benefit vo forme finančného príspevku na úhradu vakcíny, a to do dovŕšenia 18 rokov. „Výška príspevku je od 30 do 70 percent z celkovej ceny vakcíny a závisí od dĺžky poistenia v Dôvere,“ upresnil Štepiansky.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne môžu podľa manažérky oddelenia komunikácie Evy Peterovej už v nedeľu využiť peňažný príspevok na vakcínu proti HPV vírusu v rámci benefitu Lieky v Peňaženke zdravia.

Peňažný benefit sa vzťahuje aj na príspevok pre deti vo veku 14. až 18. roku života. Príspevok je vo výške maximálne 31,45 eur za jednu vakcínu. Poistenec oň môže požiadať hneď po podaní prvej dávky.

Príspevok na vakcínu

Union zdravotná poisťovňa bude podľa riaditeľky sekcie zdravotného poistenia Eleny Májekovej naďalej poskytovať 50-percentný príspevok na túto vakcínu v rámci benefitu deťom vo veku 13 až 16 rokov.

HPV (Human Papiloma Virus) patrí k najčastejšie sexuálne prenosnej infekcii. Ide o vysoko nákazlivý vírus a počas života sa s ním opakovane stretne až 80 percent populácie.

Pri nedostatočnej imunite môže vyústiť až do rakoviny či iných ochorení. Pravidelné preventívne prehliadky a očkovanie sú najúčinnejším spôsobom, ako tomu predísť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena MájekováEva PeterováMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion zdravotná poisťovňa