Nová liečba prináša nádej pacientom s lymfómom a leukémiou, u ktorých zlyhali tradičné metódy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave.
Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
Tento článok pre vás načítala AI.

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave predstavil ako prvý na Slovensku revolučnú CAR-T bunkovú terapiu určenú pre pacientov s lymfómom a leukémiou.

Táto inovatívna liečba založená na geneticky modifikovaných bielych krvinkách ponúka novú nádej pre pacientov, ktorým neúčinkujú bežné liečebné metódy.

Pacient poskytne vlastné bunky

CAR-T terapia (Chimeric Antigen Receptor T-cell) predstavuje prelom v boji proti rakovine.

Jej princíp spočíva v tom, že pacient poskytne svoje vlastné T-bunky, ktoré sú následne geneticky upravené a namnožené v zahraničnom laboratóriu.

Upravené T-bunky sa potom vrátia pacientovi späť do tela, kde pomáhajú rozpoznať a zničiť rakovinové bunky. Hlavný prínos tejto terapie spočíva v jej zvýšenej účinnosti u pacientov s nepriaznivou prognózou.

„Z desiatich ťažko chorých pacientov bez nádeje na vyliečenie sa 3 až 4 zbavia onkologickej choroby,“ uvádza riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Terapiu absolvovalo už 23 ľudí

CAR-T terapiu môžu v NOÚ podstúpiť pacienti s diagnózami ako primárny mediastinálny veľkobunkový B-lymfóm, lymfóm z plášťových buniek, difúzny veľkobunkový lymfóm B-buniek, akútna lymfoblastová leukémia a transformovaný folikulový lymfóm.

Terapia je určená najmä pre pacientov, u ktorých sa choroba rýchlo vrátila alebo je odolná voči bežnej liečbe, ako napríklad chemoterapii.

Prezident Kliniky onkohematológie I. NOÚ Andrej Vranovský vyzdvihuje, že táto liečba môže mať zásadný vplyv na prognózu niektorých nevyliečiteľných pacientov.

CAR-T bunkovú terapiu v NOÚ už absolvovalo 23 pacientov, pričom ďalší, ako napríklad pani Ľubica, ešte na liečbu čakajú.

Jej prípad ukazuje nádej, ktorú táto terapia prináša: „Non-Hodgkinov lymfóm sa mi po jedenástich rokoch vrátil. Povedala som: jasné, súhlasím s touto liečbou a podstúpim ju,“ uviedla pani Ľubica, ktorá očakáva svoje terapeutické bunky o dva týždne.

Rizikom sú vedľajšie účinky

Liečba však prináša aj vedľajšie účinky, z ktorých najzávažnejšími sú syndróm z uvoľnenia cytokínov (CRS) a neurologická toxicita (ICANS).

„Aj keď nežiaduce účinky vieme manažovať, stále zostávajú veľkým rizikom tejto liečby,“ vysvetlil Andrej Vranovský.

Podľa Ľuboša Drgoňu, prednostu Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ, je jedným z hlavných cieľov do budúcnosti znížiť vedľajšie účinky, cenu a zlepšiť dostupnosť tejto terapie.

Národný onkologický ústav začal používať CAR-T lieky ako Kymriah a Yescarta už v roku 2023, pričom v tomto roku ich začali uhrádzať aj zdravotné poisťovne.

Popredné centrum na Slovensku

NOÚ je popredným centrom onkologickej starostlivosti na Slovensku s cieľom poskytovať najvyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti a priekopnícke riešenia v liečbe rakoviny.

“Veríme, že táto liečba môže byť ďalším z pilierov onkologickej liečby aj pri iných nádorových ochoreniach,” uzatvára Ľuboš Drgoňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej VranovskýĽuboš DrgoňaTomáš Alscher
Firmy a inštitúcie NOÚ Národný onkologický ústav