Nová národná nemocnica bude strategickou investíciou, v rámci projektu vznikne aj bezpečnostná základňa - VIDEO

Projekt vznikol na základe rozhodnutia štátu, zastúpeného Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom zdravotníctva SR, ktoré budú zároveň aj investormi.
Robert Kaliňák
Minister obrany Robert Kaliňák počas výjazdového rokovania vlády v Malej Lehote. Reprofoto: FB, www.facebook.com

Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá vyrastie vo Vajnoroch, bola výkonom štátnej moci označená za strategickú investíciu. Rozhodla o tom vláda na svojom rokovaní. Nemocnica má byť moderným zdravotníckym zariadením najvyššej úrovne a poskytne komplexnú starostlivosť pre pacientov z Bratislavy i celého Slovenska.

Projekt vznikol na základe rozhodnutia štátu, zastúpeného Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom zdravotníctva SR, ktoré budú zároveň aj investormi. Jeho cieľom je výstavba koncovej nemocnice, zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a vytvorenie nových lôžkových kapacít.

Spolupráca rezortu obrany s ministerstvom zdravotníctva

Nemocnica má disponovať 950 lôžkami – 800 štandardnými a 150 určenými pre intenzívnu starostlivosť. Celkové investičné náklady sa odhadujú na 1,27 miliardy eur bez DPH, pričom samotná výstavba a vybavenie nemocnice majú stáť približne 1 miliardu eur. Zvyšné náklady pokryjú infraštruktúru, parkoviská, búracie práce a súvisiace projektové výdavky.

Minister obrany Róbert Kaliňák (SMER-SD) uviedol na stredajšom rokovaní vlády v Malej Lehote, že „dôvod, pre ktorý Ministerstvo zdravotníctva SR požiadalo o spoluprácu, je ten, že dlh smerom ku kvalite zdravotnej starostlivosti v hlavnom meste je naozaj veľký. Sme radi, že sme mohli vyhovieť. Máme šancu celý proces zjednodušiť a projekt zrealizovať. Po štyridsiatich rokoch sľubov je tu skutočná príležitosť nemocnicu postaviť. Máme veľmi skúsený tím, ktorý už jednu nemocnicu postavil, druhú má rozostavanú a teraz má možnosť vybudovať tretiu. K dispozícii máme vlastný stavebný úrad a úzku technickú koordináciu, vďaka čomu dokážeme odstrániť mnohé prekážky, ktoré procesy zvyknú spomaľovať. Navyše, už dnes máme hotový projekt, ktorý realizujeme v Prešove. To sú mesiace až roky práce, ktoré môžeme ušetriť, pretože vieme tento projekt prispôsobiť bratislavským podmienkam a potrebám.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V rámci projektu vznikne aj bezpečnostná základňa

Dodal, že prešovská nemocnica je najväčšia, aká sa dnes na Slovensku stavia – s viac ako 1 300 lôžkami. Niektoré oddelenia, ktoré sú súčasťou prešovskej nemocnice, nebude potrebné budovať ani v novej bratislavskej, keďže ich Bratislava už disponuje vlastnými kapacitami. Tým sa ušetrí priestor, ktorý bude využitý na vzdelávacie účely a ďalšie odborné činnosti. Podľa rezortu zdravotníctva je cieľom rýchly prechod od plánovania k samotnej realizácii projektu.

Zároveň doplnil, že v rámci projektu vznikne aj bezpečnostná základňa. „Vytvoríme bezpečnostnú základňu, do ktorej umiestnime kapacity, ktoré z pohľadu ministerstva obrany v hlavnom meste dlhodobo chýbajú a zatiaľ ich nemáme v rámci obrannej infraštruktúry. Táto základňa bude odlišná od tej v Prešove. Zatiaľ čo v Prešove sa stavba realizuje do kopca a do skalnatého podložia, v Bratislave ide o výstavbu v oblasti s podzemnou vodou, čo je mimoriadne náročné na založenie stavby. O stavbu sa však bude súťažiť štandardne. Pre zdravotnícku techniku a vybavenie nemocnice bude vyhlásená verejná súťaž. Celková plocha pozemku, na ktorom nemocnica vznikne, predstavuje 32 hektárov. Samotná stavba nemocnice zaberie približne päť hektárov. Východná poloha nemocnice je z hľadiska dostupnosti zo zvyšku Slovenska ideálna – bude priamo napojená na obchvat D4 a nachádzať sa bude v blízkosti letiska.“

Kedy očakávajú dokončenie projektu?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško podľa slov ministra obrany očakáva dokončenie projektu do roku 2030. Kaliňák je však v tomto optimistickejší – „ešte tento rok chceme začať so zakladaním stavby, do konca roka plánujeme výkop hlavnej stavebnej jamy a v roku 2026 by mala byť hotová hrubá stavba,“ uviedol.

Neviem, či to bude v roku 2029 alebo 2030 – to nie je rozhodujúce. Dôležité je, že to bude výrazne skôr než pri akomkoľvek inom variante. Urobíme všetko pre to, aby sa výstavba stihla čo najskôr. Zo štátneho rozpočtu ministerstva zdravotníctva nie je možné financovať výstavbu novej nemocnice, preto hľadáme všetky dostupné zdroje – či už z Plánu obnovy, alebo z programov pre duálne využitie,“ uviedol na stredajšom rokovaní vlády v Malej Lehote minister zdravotníctva Kamil Šaško (HLAS-SD).

Výstavba bude prebiehať v troch fázach

Výstavba nemocnice bude prebiehať v troch fázach – základňa, hlavný stavebný objekt a doplnkové budovy. Projekt vychádza z know-how z nemocnice v Prešove, čo má celý proces urýchliť. Financovanie je plánované zo štátneho rozpočtu s možnosťou využitia Plánu obnovy a európskych fondov. Zdravotnú starostlivosť bude zabezpečovať organizácia pod koordináciou rezortov zdravotníctva a obrany, pričom nemocnica bude slúžiť aj ako tréningové a výskumné centrum pre potreby medicíny.

V súvislosti s výstavbou novej nemocnice poverila vláda jednotlivých ministrov konkrétnymi úlohami. Minister zdravotníctva Kamil Šaško má do 30. júna predložiť rámcový medicínsky plán Národnej univerzitnej nemocnice. Do 1. septembra má zároveň pripraviť návrh reorganizácie poskytovania zdravotnej starostlivosti v Bratislave a Bratislavskom kraji, vrátane harmonogramu jej realizácie.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) má podľa vládneho uznesenia posúdiť možnosti využitia budúcich kapacít nemocnice na výučbu, vedu a výskum. Následne má predložiť Šaškovi a Kaliňákovi návrhy opatrení, ktoré by bolo možné zapracovať do projektu počas jeho realizácie.

Viac k osobe: Kamil ŠaškoRobert KaliňákTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie: Hlas-SDMO Ministerstvo obrany SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSMER-SD

Ďalšie k téme

Odporúčané