Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo návrh vyhlášky, ktorá v spojení so Štatútom pre tvorbu rozpočtu v zdravotníctve môže úplne zastaviť kategorizáciu liekov aj financovanie liekov na výnimky. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) upozorňuje, že návrh povyšuje šetrenie nad kvalitu života pacientov a ide proti odbornému konsenzu.
„Dnes máme jednoznačné dôkazy v podobe publikovaných odporúčaní od organizácií ako Svetová zdravotnícka organizácia, OECD, Európska sieť pre hodnotenie zdravotníckych technológií, či uznávaná medzinárodná spoločnosť pre farmakoekonomiku, ISPOR, že nákladová efektívnosť by mala byť súčasťou komplexného hodnotenia liekov a nie jediným rozhodovacím kritériom, ak je cieľom udržateľné a spravodlivé financovanie liekov,“ uviedla Iveta Pálešová, riaditeľka AIFP.
Efektivita nie je to isté ako šetrenie
Podľa AIFP vyhláška ignoruje odborný konsenzus a v praxi môže zastaviť vstup nových liekov na slovenský trh. „Na základe kritérií, ktoré sú uvedené vo vyhláške, neexistuje ani choroba ani liek, ktoré by ich splnili. Zároveň pri onkologickej liečbe bude štát vynakladať vyššie náklady na pacientov v neskorších líniách liečby, kedy už účinok liečby bude nižší ako v skorých štádiách, ktoré dokážu pacienta dokázateľne vyliečiť,“ vysvetľuje Pálešová.

Slovenskí pacienti čakajú na liečbu, ktorá je v Únii dostupná, zbierky suplujú zlyhávajúci systém
AIFP tiež upozorňuje, že používanie princípu nákladovej efektívnosti pri rozhodovaní o úhradách liekov nemusí automaticky znamenať šetrenie finančných prostriedkov štátu. „Tento parameter sa zameriava na efektivitu. Tá však neznamená automaticky zvýšenie výdavkov na lieky. Navyše, v analýze vplyvov na rozpočet chýbajú akékoľvek zdrojové údaje, takže nevieme na základe čoho Ministerstvo dopady spočítalo,“ uvádza Pálešová.

Pacienti majú plný prístup len k približne deviatim percentám všetkých inovatívnych liekov, upozornil Dvořák
Návrh Štatútu pre tvorbu rozpočtu v zdravotníctve, ktorý bol vzatý na vedomie vládou SR, umožňuje Rade pre rozpočet realizovať opatrenia, ktoré zamedzia zvyšovaniu výdavkov verejného zdravotného poistenia, vrátane „zastavenia kategorizácie liekov, či pozastavenia úhrady liekov na výnimky.“
Pacienti môžu prísť aj o lieky, ktoré dnes majú
Podľa AIFP to môže znamenať, že pacienti sa nedostanú ani k súčasným liekom, ktoré majú dnes k dispozícii. „Tieto opatrenia, ktoré povyšujú snahu šetriť, v praxi postavia chorých ľudí do situácie, kedy často budú počuť o tom, že liek na ich ochorenie je bežne dostupný napríklad v susednom Česku, oni však nebudú mať na taký liek ani nárok ani okamžitý prístup,“ komentuje Pálešová.

SAV sa ohradila voči dezinformáciám o pandemickej dohode, varuje pred ohrozením zdravia obyvateľstva
Vyhláška sa inšpiruje maďarským modelom, ktorý je podľa AIFP na chvoste Európy v dostupnosti inovatívnych liekov a zdravotných ukazovateľoch.
„Vo všetkých ukazovateľoch – či už je to dĺžka života, alebo kvalita života prežitého v zdraví, Maďari za posledné roky klesajú. Zároveň klesajú aj každý rok za posledné tri roky v dostupnosti inovatívnych liekov pre pacientov. Prečo sa inšpirujeme touto krajinou a nie tými, čo sú na tom preukázateľne lepšie, ako napr. Česká republika, Slovinsko, ale už aj Bulharsko, nehovoriac o krajinách západnej Európy, nám nie je vôbec zrejmé,“ uviedla Pálešová.

Tisíce Slovákov žijú s celiakiou a nevedia o tom, VšZP chce pomôcť odhaliť skrytých pacientov
AIFP vyzýva ministra zdravotníctva, aby vyhlášku nepodpísal a odmietol ju ako celok. „Z pohľadu výrobcov liekov sa týmito opatreniami zo Slovenska stane krajina, ktorá verejne deklaruje, že o nové lieky nemá záujem. Ovplyvní to vôľu investovať, ale aj poskytovať liečbu v rámci rôznych programov milosrdnej liečby, či klinického výskumu. Vyzývame preto ministra, aby vyhlášku nepodpísal a odmietol ju ako celok,“ uzatvára Pálešová.
„Ministerstvo intenzívne pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike, ktorá je prioritou ministra zdravotníctva Kamila Šaška a v krátkom čase bude o nich informovať na tlačovej konferencii,” uviedla v reakcii na výzvu AIFP pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Veronika Daničová.