Novela Exekučného poriadku podľa poisťovní zníži efektivitu konaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Legislatíva
Thinkstock.com

Zdravotné poisťovne Dôvera a Union očakávajú od legislatívnej úpravy pokles prostriedkov v rámci vymáhania poistného cez exekútorov.

Novelizáciou Exekučného poriadku môže prísť do zdravotníctva o niečo menej peňazí. Upozornil na to generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. Novela má podľa neho niekoľko plusov, ale aj jedno negatívum, ktoré vníma zdravotná poisťovňa.

„Všetky subjekty, aj tie, ktoré fungujú efektívne, majú povinnosť, aby exekúcie riešili tak, že jednotlivé prípady budú náhodne prideľované všetkým exekútorom Slovenska. Na prvý pohľad je to fajn,“ vysvetlil generálny riaditeľ.

Avšak Kultan odhadol, že minimálne 3 až 4 milióny eur bude výpadok na zdravotných odvodoch.

Do roku 2011 zdravotná poisťovňa spolupracovala s veľkým počtom exekútorov. Úspešnosť exekučných konaní sa pohybovala do 12 % z objemu vymáhanej sumy.

Zdravotná poisťovňa však zmenila proces spolupráce s exekútormi. Spolupracuje s menšou vybranou skupinou exekútorov. „Spolupráca je postavená na elektronickej komunikácii, transparentnosti a rovnakom prístupe,“ poznamenal Kultan.

Úspešnosť exekučných konaní sa pohybuje okolo 20 % z objemu vymáhanej sumy.

Istý prídel prípadov môže znížiť efektívnosť

Podľa generálneho riaditeľa je isté, že keď exekútori budú mať istý prídel spisov, tak sa nebudú musieť dohadovať na výške odmeny a ostatných podmienkach. Exekúcie tak podľa Kultana prinesú do zdravotného poistenia menej peňazí.

„My nie sme proti Exekučnému poriadku ako celku. Nevravíme, že upratanie exekúcií je nesprávna vec, ale vravíme, že voči súkromným subjektom, ktoré vedeli omnoho efektívnejšie fungovať doteraz, bude táto zmena znamenať, že napríklad do zdravotného poistenia príde menej peňazí,“ doplnil Kultan.

Obavy z neefektívnosti má aj Union ZP

Možný pokles efektivity exekučných konaní pripustila aj Union zdravotná poisťovňa.

„Máme vážnu obavu, že dôjde k podstatnému zníženiu efektivity vymáhania poistného cez exekútorov, čo v konečnom dôsledku znamená menej peňazí, ktoré môže poisťovňa vynaložiť na zdravotnú starostlivosť, kde naopak, nároky neustále rastú,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Rádovo sa podľa nej výpadky môžu blížiť až k čiastke jedného milióna eur. „Navyše, ani dva mesiace pred spustením nového fungovania nie sú dostupné potrebné technické detaily, aby sme začali budovať prepojenie na centralizované miesto v Banskej Bystrici,“ dodala.

VšZP: Vymáhať pohľadávky budú môcť aj menej úspešní exekútori

Ako uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová, zdravotná poisťovňa v súčasnosti spolupracuje len s exekútormi, ktorí dosahujú vysoké úspešnosti pri vymáhaní pohľadávok, pričom spolupráca s nimi je pravidelne prehodnocovaná.

„Exekútori s najnižšími úspešnosťami nedostávajú nové návrhy a sú nahradení exekútormi s vyššími úspešnosťami. Zároveň elektronický spôsob výmeny informácií medzi exekútorským úradom a VšZP, dlhodobo budovaný, umožňuje VšZP automatický monitoring exekúcií a je možné sledovať detailné konanie exekútorov a tiež včasné zasielanie vymožených prostriedkov,“ vysvetlila.

Po účinnosti novely VšZP očakáva, že vymáhanie pohľadávok zdravotnej poisťovne môžu vykonávať aj tí exekútori, ktorí nespĺňajú interné štandardy VšZP, vrátane dosahovanej úspešnosti.

Komora exekútorov vidí množstvo pozitív

Novela Exekučného poriadku prináša podľa Slovenskej komory exekútorov množstvo pozitív. Za významný krok považuje komora zavedenie náhodného prideľovania exekúcií na princípe krajov.

Náhodný elektronický výber zaručí súdnemu exekútorovi väčšiu nezávislosť a výrazne zníži priestor pre korupciu, klientelizmus a neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi.

Zavedie pre exekútorov v tejto oblasti rovnaké pravidlá, aké sa už úspešne osvedčili u sudcov či notárov. „Výsledkom tejto zmeny pre občanov bude zlacnenie a stransparentnenie exekučného procesu,“ uviedli exekútori v stanovisku koncom novembra minulého roka.

Za prínos k vyššej vymožiteľnosti práva považujú tiež odbremenenie súdov od množstva rozhodovaní v exekučných konaniach a posilnenie nezávislosti súdneho exekútora.

„Vznik nového osobitného exekučného súdu, zavedenie paušálnych nákladov či posilnenie elektronickej komunikácie by malo výrazne prispieť k odľahčeniu všeobecných súdov a zmenšeniu prieťahov v súdnych konaniach,“ píše sa v stanovisku.

Správnosť nastavenia jednotlivých parametrov, napríklad jeden exekučný súd pre celé Slovensko, ukáže podľa exekútorov až prax.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Union poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa