Podľa šéfa rezortu zdravotníctva má novela zákona zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov.
Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve. Za hlasovalo všetkých 119 prítomných poslancov. Návrh novely má podľa predkladateľa, ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov. Parlament zároveň ukončil 55. schôdzu.
Ako uviedol Čislák, ide o všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach – teda nielen štátnych, ale aj nemocníc v správe vyšších územných celkov, miest a obcí či v prenájme u súkromníkov. Zákon reguluje 80 % mzdy, aby ostal priestor pre kolektívne vyjednávanie aj nenárokovateľnú časť mzdy.
Zákon bude podľa Čisláka finančne krytý. Od ministerstva financií dostane rezort zdravotníctva 55 mil. eur, čo pri počte 38 tisíc zdravotníckych pracovníkov znamená navýšenie platov o približne 16 %. Ako však upozornil, v prípade zamestnancov štátnych zdravotníckych zariadení bude nárast o niečo menší, keďže doteraz mali vyššie platy ako ich kolegovia v ostatných zariadeniach. V prípade sestier v nemocniciach vyšších územných celkov však podľa ministra môže ísť o nárast aj v stovkách eur.
Podľa poslanca parlamentu Viliama Novotného (Šanca) koeficienty priemernej mzdy, tak ako sú navrhnuté v novele zákona, v praxi môžu znamenať, že nárok sestry na mzdu v štátnej nemocnici môže byť aj o 100 eur nižší ako je jej reálna mzda v súčasnosti. „Keď zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier z roku 2012 určoval, že platové kategórie majú byť od 640 do 930 eur, tak prakticky to sestry v štátnych nemocniciach dosiahli,“ vysvetlil.