Vedci z University College London a londýnskej Western Eye Hospital vyvinuli nový test, ktorý dokáže odhaliť vlhkú formu makulárnej degenerácie (AMD) tri roky pred prvými príznakmi ochorenia spôsobujúceho stratu zraku.
Odborníci dúfajú, že ich test bude možné využívať na identifikáciu ochorenia dostatočne skoro na to, aby ľudia dokázali predísť strate zraku.
Svoje zistenia publikovali v žurnále Expert Review of Molecular Diagnostics.
Strata zraku
Vekom podmienená makulárna degenerácia je v Spojenom kráľovstve najbežnejšou príčinou trvalej straty zraku.
Ľudia zanedbávajú starostlivosť o zrak. Sami sa ohrozujú vážnymi chorobami
V súčasnosti sa diagnostika odvíja od symptómov u každého jedinca, ktorý následne vyhľadá odbornú pomoc. Ochorenie sa začne väčšinou prejavovať skreslením videnia, ktoré možno spozorovať napríklad pri čítaní.
Veľmi rýchlo však môže dôjsť k centrálnej strate zraku, ktoré môže byť pre starších ľudí extrémne znepokojujúce, najmä v súvislosti so strachom zo slepoty a straty nezávislosti.
Test DARC
AMD je spojená s abnormálnym rastom krvných ciev a presakovaním tekutín do sietnice. Zavedenie nových liečebných postupov viedlo k oveľa lepším výsledkom pre pacientov s ochorením, ktoré pred 20 rokmi považovali za neliečiteľné.
Výsledky by však mohli byť ešte lepšie, ak by ochorenie dokázali odhaliť v jeho ranom štádiu.
Môže sledovanie televízie poškodiť oči? Lekárka hovorí o najčastejších príčinách straty zraku
Test s názvom DARC zahŕňa vpichnutie injekcie s fluorescenčným farbivom do ruky. Látka sa viaže na bunky sietnice, pričom osvetľuje tie, ktoré sú v strese alebo sú v procese apoptózy, čo je programovaná bunková smrť.
Umelá inteligencia
Jedným z najväčších problémov pri diagnostikovaní očných chorôb je, že sa odborníci nevedia zhodnúť na rovnakom výsledku pri pozorovaní snímok z vyšetrenia. Vedci sa preto rozhodli do procesu zaradiť umelú inteligenciu.
Pomocou rovnakej technológie sa im predtým podarilo odhaliť rané príznaky glaukómu. Najnovšie umelá inteligencia dokáže odhaliť tvorbu presakujúcich a nových krvných ciev v korešpondencii so škvrnami, ktoré odhalil DARC.
Umelá inteligencia odhalí COVID-19 vďaka zvuku kašľa
Nová analýza zistila, že DARC môže v sietnici jedinečnou formou zvýrazniť endoteliálne bunky pod stresom, ktoré predpovedajú AMD o tri roky skôr ako ochorenie odhalí optická koherentná tomografia (OCT).
Väčší výskum, širšie využitie
Vedúca štúdie Francesca Cordeiro z UCL označila diagnostikovanie ochorenia s 36-mesačným predstihom za „ohromné“. „Znamená to, že aktivita DARC môže naviesť lekárov, aby oveľa intenzívnejšie liečili pacientov, ktorí majú vyššie riziko vzniku AMD,“ uviedla.
Podľa odborníčky sú výsledky veľmi sľubné. „Ukazujú, že DARC by sme mohli využiť ako biomarker pre vlhkú formu AMD v kombinácii s algoritmom s podporou umelej inteligencie,“ dodala.
Objavili nový spôsob, ako odhaliť Alzheimerovu chorobu ešte pred jej prvými príznakmi
Tím dúfa, že sa mu podarí pokračovať v klinických testoch s väčším počtom pacientov a verí, že sa preskúmajú možnosti testu aj pri iných očných ochoreniach.
Predstaviteľka charitatívnej organizácie Fight for Sight Sherine Krause uviedla, že test predstavuje „veľmi povzbudivý vývoj v riešení hlavnej príčiny slepoty“.
Zároveň upozornila na sociálne a ekonomické dopady straty zraku pre ľudí a význam včasného odhalenia ochorení zraku.