Nový vírus v Číne má už druhú obeť, šesťdesiatdeväťročný muž skonal v stredu

Čína, epidémia
Foto: SITA/AP

Nový koronavírus si v Číne vyžiadal druhého mŕtveho. Informovala o tom zdravotná komisia mesta Wu-Chan, kde sa vírus v decembri začal šíriť. Podľa nej v stredu skonal 69-ročný muž.

Pacient s priezviskom Siung ochorel 31. decembra na chorobu dýchacích ciest. Keď ho prijali do nemocnice, lekári mu zistili abnormálnu funkciu obličiek, vážne poškodenie viacerých orgánov, zápal srdcového svalu a ďalšie naliehavé problémy.

Zo štvrtkového stanoviska komisie nebolo známe, či to už boli existujúce problémy alebo dôsledky vírusového zápalu pľúc.

Ďalších päť pacientov je stále vo vážnom stave

Nový koronavírus diagnostikovali vo Wu-chane u 41 ľudí. Do štvrtka večera 12 pacientov vyliečili a prepustili z nemocnice, ďalších päť osôb je vo vážnom stave.

Siung je druhou obeťou vírusu, cez víkend mu podľahol 61-ročný muž, ktorému predtým diagnostikovali nádory v bruchu a chronické ochorenie pečene. Koronavírus našli aj u jedného pacienta v Thajsku a jedného v Japonsku.

Úrady vystopovali viac ako 700 ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte s nakazenými. Medzi nimi nenašli žiadne súvisiace prípady.

Wu-chanská mestská zdravotná komisia však tento týždeň uviedla, že nemožno vylúčiť obmedzený prenos z človeka na človeka, pretože objavili jeden prípad, keď sa žena mohla nakaziť vírusom od manžela.

Väčšina pacientov s koronavírusom buď pracovala na istom rybom trhu vo Wu-chane, alebo ho navštívila. Trh už zavreli za účelom vyšetrovania a dezinfekcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom