Kúpele Sliač sa predať neoplatí. Aký bude ich ďalší osud?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kúpele Sliač
Pohľad do areálu pred kúpeľným hotelom Palace v Sliači. Foto: archívne, SITA/Kúpele Sliač

O ďalšom postupe pri rekonštrukcii štátnych Kúpeľov Sliač sa bude rokovať. Pre agentúru SITA to uviedla manažérka marketingu a komunikácie MH Manažmentu Andrea Devánová. K projektu koncom minulého týždňa vydal stanovisko Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Nízka hodnota kúpeľov

Obnova kúpeľov, ako liečebného zariadenia, je podľa neho výhodnejšia ako zachovanie súčasného stavu alebo predaj areálu. Hlavným dôvodom je nízka hodnota kúpeľov a predpoklad nárastu ich výnosov po rekonštrukcii.

V súčasnosti sa oboznamujeme so stanoviskom Útvaru hodnoty za peniaze, pričom nás čaká diskusia s najvyššími predstaviteľmi Ministerstva hospodárstva SR, v rámci ktorej sa dohodneme na ďalšom postupe,“ priblížila ďalší postup Devánová.

Ako zároveň dodala, MH Manažment teší, že ÚHP potvrdil opodstatnenosť rekonštrukcie Kúpeľov Sliač a zachovania kúpeľnej liečby.

Dlhodobá vízia rozvoja

Ministerstvo hospodárstva SR vypracovalo dlhodobú víziu rozvoja kúpeľov za 204,5 mil. eur s kapacitou 1 100 az 1 200 lozok. V rámci projektu rozdeleného do troch etáp plánuje postupne zrekonštruovať existujúce objekty aj kúpeľný park, a rozšíriť zdravotnícke služby a počet lôžok aj výstavbou nových zariadení. ÚHP pritom odporúča začať s obnovou kúpeľov v menšom rozsahu.

Preferovaný variant má stáť 110 mil. eur. Navrhujeme začať s prvou etapou s predpokladanými nákladmi vo výške 60 mil. eur. Rekonštrukciou pribudne k súčasným lôžkam ďalších 254,“ konštatuje.

Obnoví sa kultúrna pamiatka

Pokračovať odporúča obnovou Liečebného domu Palace namiesto výstavby nových budov, a to aj za cenu vyšších investičných nákladov. ÚHP odporúča tento variant, lebo sa obnoví kultúrna pamiatka a využijú sa lôžkové kapacity domu. Nimi navrhovaných 664 lôžok by malo stačiť aj pri očakávanom raste dopytu.

Na Sliači sa liečia srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu, ženské ochorenia a pacienti po prekonaní onkologických ochorení. Ide o jediné slovenské kúpele, ktorých majiteľom je 100 % štátna spoločnosť – Kúpele Sliač, a.s. Jej akcionármi sú MH Manažment a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Aktuálne majú kúpele 350 lôžok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea Devánová
Firmy a inštitúcie Kúpele Sliač a.s.ÚHP Útvar hodnoty za peniaze