Obezita je vážny zdravotný problém

Overweight woman with measuring tape on waistline, closeup
Foto: Getty Images

Po pandémii covidu nám hrozí pandémia obezity, ktorá je nielen estetickým, ale najmä zdravotným problémom. Približne 2 milióny Slovákov majú nadváhu a asi 600-tisíc obezitu. Napriek tomu, že ide o najčastejšie a závažné metabolické ochorenie, o jeho liečbu je stále nízky záujem, a to napriek tomu, že s nadmernou telesnou hmotnosťou je spojená cukrovka, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia, vysoký krvný tlak, ochorenia kĺbov i nádorové ochorenia.

„Za posledných desať rokov bolo vo VšZP najviac liečených pacientov na nadváhu a obezitu v roku 2010, až takmer 7000. Následne ich počet postupne klesal. Napriek vysokému počtu ľudí s obezitou sa na ňu v súčasnosti lieči len približne 4000 našich poistencov. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku, pritom od roku 2016 hradí dospelým pacientom, po vyčerpaní konzervatívnych možností, komplexnú liečbu morbídnej obezity. Okrem operačného zákroku zahŕňa aj poradenstvo psychológa a služby ďalších špecialistov pred aj po zákroku,“ uviedol hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Matej Neumann.

Keďže obezita je rizikový faktor viacerých chronických ochorení, VšZP ponúka poistencom liečebno-preventívny program Obezita, ktorý zahŕňa nastavenie nefarmakologickej liečby pomocou komplexného 10-dňového pobytu v kúpeľnom zariadení, špeciálne zameraného na správne stravovanie, pohybovú aktivitu, včasnú intervenciu rizík kardiovaskulárnych ochorení. VšZP svojim poistencom prepláca tretinu nákladov na túto zdravotnú starostlivosť vo vybraných kúpeľoch.

Opačným extrémom sú poruchy príjmu potravy, ako bulímia a anorexia, pri ktorých sa ľudia buď prejedajú a následne sa snažia jedlo vyvrátiť, alebo potravu úplne odmietajú. „Ľudia s bulímiou netúžia ani tak po štíhlosti, ako po prijatí a po láske. Ide o ochorenie duše, spôsobené nedostatkom sebalásky a nízkou sebahodnotou. Títo ľudia sa obávajú, že ak nebudú spĺňať ideál krásy propagovaný médiami, sociálnymi sieťami, nebudú úspešní, ani milovaní,“ hovorí Vlastina Svátková, slovenská herečka, ktorá žila s bulímiou 8 rokov. V ďalšej časti podcastu Všeobecne o zdraví otvorene rozpráva nielen o svojej chorobe, ale aj o dôvodoch, prečo s bulímiou bojuje tak veľa mladých ľudí, ako tomu predchádzať a ako z toho von. Môžete si ho vypočuť na www.preventivne.sk, v podcastových aplikáciách Spotify, Apple a na YouTube.

VšZP myslí aj na poistencov s poruchami príjmu potravy a ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku im zabezpečuje liečbu v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave na špecializovanom pracovisku ťažko liečiteľných porúch príjmu potravy.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa