Medzinárodný tím vedcov objavil nový spôsob, ktorý dokáže odhaliť hroziacu Alzheimerovu chorobu ešte pred jej prvými príznakmi. Pri ochorení, ktoré sa do života pacientov vkráda pomaly a nenápadne, môže ísť o výrazný posun v diagnostike.
Alzheimerova choroba sa rozvíja v priebehu niekoľkých rokov. Medzi prvé varovné signály patrí zabúdanie nedávnych udalostí či mien, neschopnosť rozpoznávať známe miesta a orientovať sa v čase. Ľudia ich často mylne pripisujú starnutiu či stresu.
Zápalové ochorenie čriev a demencia spolu môžu súvisieť. Vedci si všimli zvláštny detail
Z medicínskeho hľadiska toto ochorenie charakterizujú dve patogénne zmeny v mozgovom tkanive. Jedna súvisí s proteínom tau a druhá s amyloidom beta.
V oboch prípadoch sa môžu vytvárať zhluky, ktoré sa postupne hromadia v špecifických oblastiach mozgu.
V procese ochorenia sa amyloid beta a fosforylovaný tau-proteín (p-tau) uvoľňujú z mozgu do mozgovomiechového moku. Množstvo uvoľnených proteínov sa využíva pri klinickom diagnostikovaní samotného ochorenia.
Nová forma p-tau
Súčasné klinické testy na p-tau sa stavajú abnormálnymi, keď sa začne u človeka prejavovať strata pamäte. To sťažuje odhalenie ľudí s chorobou v ranom štádiu, kým nebude neskoro.
Negatívne myslenie je pre mozog ako jed. Objavili nový rizikový faktor pre vznik Alzheimerovej choroby
Vedci zistili, že existujú špecifické formy p-tau, ktoré sa zvyšujú vo veľmi malých množstvách v mozgovomiechovom moku a krvi u ľudí so vznikajúcim ochorením.
Následne vyvinuli vysoko citlivý postup, ako tieto zmeny možno merať, pričom predchádzajú klinickým príznakom o niekoľko rokov.
Testy na včasné odhalenie zmien
Prvú štúdiu vykonali v Barcelona Beta Research Centre (BBRC). Približne tretina z 381 ľudí mala mozgové dôkazy o patológii Alzheimerovej choroby, no bez akýchkoľvek kognitívnych problémov.
Znamená to, že tieto zmeny nebolo možné klinicky odhaliť pri posudzovaní pamäte.
Vedci dosiahli významný pokrok v prevencii proti HIV. Jedna injekcia účinkuje až dva mesiace
Nové p-tau markery však správne identifikovali existujúce zmeny meraním v mozgovomiechovom moku a pravidelnými krvnými testami, čo vedci označili za „pozoruhodné“.
Výsledky potvrdili viaceré štúdie
Následné štúdie vykonané v Göteborgu, Paríži a Ľubľane odhalili, že tieto markery sa stále zvyšujú od predklinického štádia cez nástup kognitívnych problémov až po neskoré štádium demencie.
Z tohto dôvodu by progresívne zvyšovanie p-tau mohlo poskytnúť informácie o biologickom a klinickom vývoji choroby.
Nádej pre pacientov s depresiou. Pomôcť by im mohla látka z halucinogénnych húb
„Tieto mimoriadne zistenia dokazujú, že nové vysoko citlivé nástroje dokážu zachytiť rané štádiá zmien súvisiacich s Alzheimerovou chorobou v mozgu u klinicky normálnych ľudí,“ povedal spoluautor štúdie Thomas Karikari.
Praktické výzvy
Odborník Marc Suárez-Calvet z BBRC vyhlásil, že „zachytenie biomarkeru v krvi môže zmeniť klinickú prax nasledujúcich rokov, keďže zlepší diagnostiku asymptomatických aj symptomatických pacientov s Alzheimerovou chorobou“.
Zlepšiť šance budúcich terapií je testovať ich na ľuďoch s raným štádiom choroby bez klinických príznakov. Podľa vedúceho výskumu je však prakticky veľmi náročné nájsť vhodných kandidátov na testy.
Rast najzhubnejšieho mozgového nádoru možno zastaviť. Vedci testovali nádejnú liečbu
„Praktickou výzvou je, že tieto veľmi malé počiatočné zmeny je neskutočne náročné spoľahlivo zmerať. To ohrozuje naše šance na identifikáciu predklinických pacientov do klinických testov,“ objasnil Kaj Blennow.