Obyvatelia Moskvy a okolia nemajú dostatok liekov, chýbajú v niekoľkých štátnych lekárňach

Russia Drug Shortages People walk past a pharmacy and a currency exchange on a main street in Moscow, Russia, Friday, April 1, 2022. ()
V Moskve a ďalších regiónoch je nedostatok liekov. Foto: AP Photo

V ruskej metropole Moskva i ďalších mestách naprieč Ruskom nastal v súvislosti so západnými sankciami problém so zásobami liekov.

Zijautdin Uvajsov, vedúci skupiny, ktorá monitoruje práva pacientov v ruskom regióne Dagestan, pre agentúru AP povedal, že osobne si overil dostupnosť 10 najžiadanejších liekov v niekoľkých štátnych lekárňach v regióne a „nemali ich veľké množstvo“. Keď sa opýtal, kedy budú zásoby doplnené, lekárne mu odpovedali, že „žiadne zásoby nie sú a nie je jasné, kedy budú.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vrachi.Rf, jedna z najväčších ruských online komunít pre zdravotníckych pracovníkov, uskutočnila v polovici marca prieskum medzi viac ako 3000 lekármi a uviedla, že im chýba viac ako 80 často používaných liekov.

Ruskí odborníci a tamojšie zdravotnícke úrady však tvrdia, že nedostatok liekov je dočasný a spôsobili ho logistické ťažkosti a obyvatelia, ktorí ich v panike vykúpili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom