Očkovanie vo firmách má podľa epidemiologičky význam. Ako ho vidia veľké firmy?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Maďarsku klesá záujem o očkovanie.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Po testovaní prichádza do veľkých firiem aj očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v stredu oznámil, že vakcíny by mohli dostať aj zamestnanci veľkých firiem, ktoré o to budú mať záujem.

Iniciatíva by tak prispela k miere zaočkovanosti celej populácie na Slovensku.

Podmienky

Lengvarský na štvrtkovom stretnutí s novinármi potvrdil, že očkovanie bude zabezpečené v tých firmách, ktoré sa rozhodnú túto možnosť využiť.

Vakcinovať by mohli výjazdové tímy, ktoré by podľa ministra mohli zaočkovať 100 ľudí denne a teda tak navštíviť v priebehu dňa dve firmy.

Spustenie očkovania očakáva už v najbližších dňoch, podľa jeho slov sa čaká na prijatie novej vyhlášky, k čomu by mohlo dôjsť zrejme v priebehu budúceho týždňa.

Epidemiologička je za

Návrh hromadného očkovania vo firmách víta aj slovenská epidemiologička Katarína Naďová. Pre portál vZdravotníctve.sk povedala, že má veľký význam. „Videli sme, že firmy boli prameňom nákazy, v ktorom sa uskutočňoval prenos vírusu. Zamestnanci by preto mali byť chránení,“ uviedla.

Podľa odborníčky je dôležitá komunitná imunita. „Veľký podnik je uzavretá komunita, ktorá sa opakovane stretáva. Je preto dôležité, aby bolo čo najviac ľudí zaočkovaných,“ vysvetlila.

Pokiaľ bude mať zamestnávateľ záujem, má očkovanie na pracovisku význam aj z hľadiska prístupu ľudí, ktorí nebudú musieť cestovať do očkovacích centier, ktoré nie vždy musia byť v ich okolí.

Ako sa zvýši celková miera zaočkovaných na Slovensku bude záležať od záujmu firiem.

„Ak by sa z firmy, ktorá má napríklad 5000 zamestnancov, nechalo zaočkovať 90% z nich, predstavuje to obrovský podiel. Pozitívny dopad by to malo aj v súvislosti s prenosom vírusu do domácností, teda chránení by boli aj ďalší ľudia,“ dodala Naďová.

Rôzny prístup automobiliek

Hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová potvrdila, že majú záujem poskytnúť zamestnancom možnosť nechať sa očkovať na dobrovoľnej báze.

„Preto by sme uvítali, aby bolo našej spoločnosti umožnené očkovať aj vo vlastnom zdravotnom stredisku, resp. v podniku. Naše zdravotné stredisko je v plnej miere technicky aj personálne pripravené,“ povedala.

Firma pre zamestnancov pripravila internú kampaň k očkovaniu. Privítali by, ak by sa sa zamestnanci nechali zaočkovať a budú sa tak podieľať na zvyšovaní kolektívnej imunity.

Púchovská firma Continental Matador Rubber vníma ponúkané možnosti očkovania zo strany štátu a samospráv ako dostačujúce.

„Vzhľadom na to, že boli publikované i ďalšie pripravované kroky k zjednodušeniu prístupu k očkovaniu, v súčasnosti o možnosti organizovať hromadné očkovanie v rámci našej spoločnosti neuvažujeme,“ uviedla v oficiálnom stanovisku zástupkyňa Zuzana Andelová.

Do očkovania nechcú nikoho nútiť

Hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková uviedla, že očkovanie zamestnancov je dobrovoľné a nie je povinné pre výkon ich práce. Zamestnancov teda nechcú do očkovania „akýmkoľvek spôsobom nútiť“.

„Z našej strany bolo prioritné, aby tí zamestnanci, ktorí majú o očkovanie záujem, boli prednostne zaočkovaní, čo sa nám nakoniec podarilo v mesiacoch marec a apríl,“ potvrdila.

Podľa prieskumu malo o očkovanie záujem 6 500 zamestnancov, čo je viac ako 50 % z celkového počtu.

Zamestnancom priebežne sprostredkovávali informácie k očkovaniu a vysvetľovali jeho prínosy, aby dosiahli čo najvyššiu mieru zaočkovaných ľudí.

„Zo záujmu zamestnancov predpokladáme, že dosiahneme v rámci Slovenskej pošty zaočkovanosť v požadovanom počte v zmysle odporučeného percenta (želaného), ktoré predpokladajú epidemiológovia pre dosiahnutie kolektívnej imunity v celej spoločnosti v SR,“ uzavrela.

Slovnaft má už polovicu pracovníkov zaočkovaných

Aktuálne je v rámci skupiny Slovnaft zaočkovaných takmer 50% zamestnancov. Záujem o očkovanie prejavilo začiatkom roka približne 75% zo všetkých.

„Aktuálne hromadné očkovanie aj z dôvodu už pomerne veľkého počtu zaočkovaných neplánujeme. V spoločnosti takisto nezavádzame žiadne osobitné motivačné nástroje. Už dnes môžu totiž kolegovia čerpať tri dni voľna na regeneráciu, okrem iného, aj z dôvodu účasti na očkovaní alebo po jeho absolvovaní,“ prezradil hovorca Anton Molnár.

Zároveň doplnil, že firma pristupuje k vakcinácii veľmi zodpovedne a vníma ho ako najlepšiu cestu na ochranu seba a ostatných ľudí.

„Najvyššou motiváciou je naše vlastné zdravie, zdravie našich rodín a blízkych. Pri nástupe možnosti očkovania sme našich zamestnancov pri rozhodovaní podporili komunikačnou kampaňou,“ povedal Molnár.

Stellantis Slovakia

Hovorca trnavskej spoločnosti Stellantis Slovakia uviedol, že firma považuje túto myšlienku za zaujímavú. „O tejto téme uvažujeme a diskutujeme. Zatiaľ však nemôžeme definitívne povedať, či máme záujem a ako by vyzerala celá organizácia,“ povedal Peter Švec.

V každom prípade infraštruktúru má spoločnosť pripravenú. Realizácia by však záležala aj od konkrétnych podmienok pre očkovanie. „Máme svoje zdravotné stredisko. Pravidelne sme robili antigénové testovanie, takže by sme mali byť pripravení,“ dodal.

Železnice považujú motiváciu k očkovaniu za diskriminačnú

Jeden z najväčších reťazcov na Slovensku – BILLA sa neplánuje zapojiť do projektu hromadného očkovania. Dôvodom je zložitá organizácia.

„Nevieme si predstaviť organizáciu hromadného očkovania, nakoľko nezamestnávame ľudí na jednom mieste, ale máme ich na 160 miestach,“ vyjadrila sa hovorkyňa Kvetoslava Kirchnerová.

Z podobných dôvodov neuvažujú o hromadnom očkovaní zamestnancov ani Železnice Slovenskej republiky.

„Keďže sme zamestnávateľom s celoslovenskou územnou pôsobnosťou, nie je pre nás možné vykonávať očkovanie priamo na pracovisku/závode, ani nemáme na to potrebné kapacity – priestory či zdravotnícky personál,“ uviedla v stanovisku riaditeľka odboru komunikácie a marketingu Ria Feik Achbergerová.

Dodala, že železnice nemajú právo zisťovať, či sú ich zamestnanci už zaočkovaní. Pozitívny prístup k vakcínam z ich strany však vítajú, a to z dôvodu väčšej ochrany zamestnancov a tým pádom nižšej absencie v práci.

Spoločnosť v súčasnosti ani neuvažuje o motivácii zamestnancov k očkovaniu. „Túto aktivitu považujeme za diskriminačnú voči zamestnancom, ktorí sa už do systému očkovania individuálne zaradili v záujme vlastnej ochrany,“ dodala zástupkyňa.

U. S. Steel Košice vítajú hromadné očkovanie

Aj východoslovenský podnik U. S. Steel Košice má záujem o hromadné očkovanie. Podľa jeho hovorcu Jána Baču by ho však mali zabezpečiť štátne inštitúcie, samotná firma potom môže pomôcť s logistikou na lokálnej úrovni.

V regióne je vakcína dostupná v štátnych očkovacích centrách. Jedno sa nachádza aj v areáli poskytovateľa pracovnej zdravotnej služby (PZS), priamo pri vstupe do podniku. Bača hovorí že by im pomohlo, ak by mohli zamestnancov a ich rodinných príslušníkov registrovať priamo u neho na nie individuálne cez Národné centrum zdravotníckych informácií.

Firma priebežne sleduje záujem o očkovanie a v týchto dňoch zaregistrovala pokles. Vedenie odporúča očkovanie všetkým zamestnancom a v súčasnosti zvažuje, ako ešte podporí a zdôrazní dôležitosť vakcinácie.

„Zo strany štátu by nám pomohla úprava legislatívy, ktorá by zvýšila ochranu zdravia pri práci pre nezaočkované osoby a umožnila by vyžadovať negatívny test pri rizikových aktivitách a pre už zaočkované osoby dávala výnimky z testovania,“ povedal Bača.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton MolnárIveta DorčákováJán BačaKatarína NaďováKvetoslava KirchnerováLucia Kovarovič MakayováPeter ŠvecRia Feik AchbergerováVladimír LengvarskýZuzana Andelová
Firmy a inštitúcie BILLAContinental Matador RubberNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíOĽANOSlovenská poštaSlovnaftStellantis SlovakiaU.S. Steel KošiceVolkswagen SlovakiaŽSR Železnice Slovenskej republiky