Odborníci odhalili, ako znečistený vzduch škodí našim očiam. Môže nás aj pripraviť o zrak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Znečistené ovzdušie
Odborníci už dlhšie upozorňujú, že znečistenie ovzdušia má výrazný negatívny vplyv nielen na životné prostredie, ale aj zdravie ľudí po celom svete Foto: www.gettyimages.com

Odborníci už dlhšie upozorňujú, že znečistenie ovzdušia má výrazný negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie ľudí po celom svete.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhadom spája so znečistením ovzdušia až sedem miliónov úmrtí ročne.

Hrozba pre milióny ľudí

Vedci sa v novej štúdii zamerali na súvis medzi znečisteným ovzduším a nezvratnou stratou zraku, známej ako makulárna degenerácia (AMD).

Tím pod vedením odborníkov z britskej University College London zistil, že ľudia žijúci v najznečistenejších oblastiach majú o najmenej osem percent vyššie riziko vzniku AMD.

Štúdiu publikovali v British Journal of Ophthalmology.

AMD je hlavnou príčinou trvalej straty zraku u ľudí nad 50 rokov v krajinách s vysokými príjmami. Podľa modelov toto ochorenie postihne do roku 2040 až 300 miliónov ľudí.

Rizikovými faktormi sú aj vyšší vek, fajčenie a genetické zloženie.

Kľúčová priorita verejného zdravia

Vedúci štúdie Paul Foster vyhlásil, že sa im podarilo identifikovať ďalšie zdravotné riziko súvisiace so znečistením ovzdušia. „Je to ďalší dôkaz o tom, že zlepšenie kvality ovzdušia by sa malo stať kľúčovou prioritou verejného zdravia,“ dodal.

Objasnil, že najväčšie riziko predstavujú častice spojené so spaľovaním v doprave alebo častice PM2.5.

Znečistenie ovzdušia vplýva napríklad aj na Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, ale aj na riziko mŕtvice. Štúdia od rovnakého tímu v roku 2019 zistila, že znečistenie súvisí aj so zvýšeným rizikom vzniku glaukómu.

Zmeny v očnej sietnici

V rámci najnovšej štúdie čerpali z dát od 115 954 respondentov vo veku od 40 do 69 rokov. V čase začiatku skúmania v roku 2006 nemali žiadne problémy so zrakom.

Výskumníci ich požiadali, aby oznámili, ak im lekár diagnostikuje AMD. U 52 602 ľudí zistili štrukturálne zmeny svetelných receptorov v sietnici, čo indikuje AMD.

Merali pritom častice PM2,5, oxid dusičitý a oxidy dusíka. Na vypočítanie ročnej priemernej úrovne znečistenia ovzdušia v oblasti bydliska respondentov využili oficiálne informácie z dopravy, využitia pôdy a topografie.

Výskumníci zistili, že ľudia v oblastiach s vyššou úrovňou znečistenia jemnými prachovými časticami mali vyššie riziko vzniku AMD. Zohľadnili pritom potenciálne vplyvy ako základné zdravotné podmienky a životný štýl.

Všetky znečisťujúce látky okrem hrubých častíc boli spojené so zmenami v štruktúre očnej sietnice.

Hľadanie príčiny

Vedci uviedli, že ich štúdia je observačná, a preto nemôžu určiť príčinu. Ich výsledky sa však zhodujú s dôkazmi z iných častí sveta.

I keď zatiaľ nevedia určiť presný mechanizmus, domnievajú sa, že znečistenie ovzdušia jemnými časticami by mohlo súvisieť s AMD prostredníctvom oxidačného stresu a zápalu.

„Vyššie vystavenie znečistenému ovzdušiu bolo takisto spojené so štrukturálnymi vlastnosťami AMD. Môže to naznačovať, že vyššia úroveň znečistenia spôsobuje väčšiu zraniteľnosť buniek voči nepriaznivým zmenám a zvyšuje sa tak riziko AMD,“ povedala spoluautorka štúdie Sharon Chua.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Paul FosterSharon Chua
Firmy a inštitúcie British Journal of OphthalmologySvetová zdravotnícka organizácia (WHO)The University College London