Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) rozhodli, že šíriace sa opičie kiahne vo svete zatiaľ nevyhlásia za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. Malo by sa však dôsledne monitorovať.
Dôsledné monitorovanie
Núdzový výbor WHO, ktorý v tejto súvislosti rokoval od štvrtka, uviedol, že mnohé aspekty prepuknutia ochorenia sú „nezvyčajné“ a uznal, že opičie kiahne, ktoré sú endemické v niektorých afrických krajinách, boli roky zanedbávané. Kontrola šírenia ochorenia si podľa neho vyžaduje „intenzívnu“ reakciu.
Vyhlási WHO pre opičie kiahne stav globálneho ohrozenia? Rozhodne krízový výbor odborníkov
Výbor okrem iného uviedol, že prepuknutie opičích kiahní by malo byť „dôsledne monitorované a po niekoľkých týždňoch prehodnotené“. Odporučil však skoršie prehodnotenie, ak sa objavia určité nové udalosti, ako napríklad prípady medzi sexuálnymi pracovníkmi, rozšírenie do iných krajín alebo v rámci krajín s prípadmi, zvýšená závažnosť prípadov alebo rastúca miera šírenia.
Väčšina prípadov je u mužov
Opičie kiahne sa už desaťročia bežne objavujú v strednej a západnej Afrike, ale až do minulého mesiaca nebolo známe, že by toto ochorenie spôsobilo výrazné šírenie vo viacerých krajinách súčasne a zahŕňalo ľudí bez cestovateľských spojení s kontinentom.
Británia zaznamenala ďalších 77 prípadov opičích kiahní, ide o najväčšiu epidémiu ochorenia mimo Afriky
WHO tento týždeň uviedla, že potvrdila viac ako 3 200 prípadov opičích kiahní v zhruba 40 krajinách, kde predtým toto ochorenie nehlásili. Prevažná väčšina prípadov je u mužov, ktorí sú gejovia, bisexuáli alebo majú sex s inými mužmi a viac ako 80 percent prípadov je v Európe.