Poslanci Národnej rady SR budú na májovej schôdzi rokovať o novele zákona o pohrebníctve od skupiny poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina.
Dôstojné zaobchádzanie
Cieľom je odstrániť nesúlad v prístupe a zaobchádzaní s potratenými alebo predčasne odňatými ľudskými plodmi v kontexte zabezpečenia piety, teda spôsobu dôstojného zaobchádzania s ľudskými pozostatkami. Úpravou sa majú spresniť a doplniť povinnosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pri zaobchádzaní s potrateným ľudským plodom alebo predčasne odňatým ľudským plodom.
„Súčasná právna úprava ustanovuje postup vydávania potratených ľudských plodov a predčasne odňatých ľudských plodov pre individuálne pochovávanie rodičmi. V prípade, pokiaľ rodič nepožiada o tieto ľudské pozostatky za účelom pochovania, končia v spaľovni odpadov s ostatným biologickým odpadom,“ uviedli poslanci v návrhu.
Separátny kontajner
Predkladatelia zároveň informovali, že k forme dôstojného pochovania, prípadne kremácie v prípade, že si rodič ani nikto iný z príbuzných ľudské pozostatky potrateného ľudského plodu nevyžiada, sa pristupuje už v Českej republike, Švédsku, Maďarsku či Francúzsku.
V Česku je plod, ktorý si nevyžiadali rodičia alebo príbuzní, umiestnený spolu s ostatnými pozostatkami plodov do separátneho kontajnera a podlieha kremácii v krematóriu.
Popol pozostatkov je následne uložený v anonymnej urne. Vo Fínsku sa o kremáciu postará nemocnica, ak tehotenstvo trvalo menej ako 22 týždňov a rodičia nepožiadajú o vydanie potrateného plodu.
Ukončenie tehotenstva
Poslanci chcú zároveň upraviť zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti s cieľom zosúladiť našu legislatívu s právom Európskej únie a odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie.
Doplniť by sa tak mala hranica, do ktorej sa smrť dieťaťa považuje za potrat a od ktorej za narodenie. Hranica medzi potratom a pôrodom má byť tisíc gramov hmotnosti dieťaťa, respektíve 28 týždňov.
„Táto hranica bola upravená vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky o povinných hláseniach súvisiacich s ukončením tehotenstva, ktorá bola zrušená s účinnosťou od 1. januára 2020 z dôvodu jej nesúladu s neskoršou zákonnou úpravou na úseku zdravotníckej štatistiky. Zrušením došlo aj k tomu, že z vnútroštátnej legislatívy boli vypustené definície pôrodu živého dieťaťa, pôrodu mŕtveho dieťaťa a potratu,“ informovali poslanci.