OĽaNO navrhuje zrušiť doplnkové ordinačné hodiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA / Ľudovít Vaniher

Chcú tiež zaviesť bezplatné objednávanie pacientov na vyšetrenia k všeobecnému a špecializovanému lekárovi, ktoré by malo predstavovať minimálne 30 % schválených ordinačných hodín

Poslanci hnutia OĽaNO Marek Krajčí a Igor Matovič navrhujú zrušiť možnosť lekárov alebo poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zriadiť si doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by sa pacienti mohli objednať na vyšetrenie a toto vyšetrenie by bolo spoplatnené sumou do výšky 30 eur.

„Doplnkové ordinačné hodiny boli schválené formou pozmeňujúceho návrhu, ktorý neprešiel štandardným legislatívnym procesom zahŕňajúcim medzirezortné pripomienkové konanie vrátane zapojenia verejnosti. Lekári, odborná či laická verejnosť vyjadrili k tomuto návrhu zákona viacero kritických pripomienok,“ vysvetlili predkladatelia v novele zákona o zdravotnej starostlivosti.

Zlegalizovali sa tak priame platby

Zavedením doplnkových ordinačných hodín sa podľa poslancov de facto zlegalizovali priame platby v zdravotníctve.

„Je možné predpokladať, že doplnkové ordinačné hodiny by v praxi využívali najmä súkromné zdravotnícke centrá, ktoré vyšetrujú bonitných klientov. Veľká väčšina obyvateľstva Slovenska si však takéto objednávanie na vyšetrenie nemôže dovoliť,“ upozornili.

Ďalšie návrhy

Hnutie zároveň v novele navrhuje viaceré opatrenia.

Okrem iného napríklad bezplatné objednávanie pacientov na vyšetrenia k všeobecnému a špecializovanému lekárovi, to by malo predstavovať minimálne 30 % schválených ordinačných hodín a povinné vyčlenenie časti takto vymedzeného času na účely prevencie lekármi primárneho kontaktu – všeobecným lekárom, praktickým lekárom pre deti a dorast, gynekológom a stomatológom.

Súčasťou opatrení je aj včasné vyšetrenie pacientov s podozrením na onkologické ošetrenie prostredníctvom elektronického objednávania u špecializovaného lekára.

Za elektronické objednávanie bonus od poisťovní

Vytvoriť by sa mala aj možnosť, aby bola pacientovi za úhradu poskytnutá zdravotná starostlivosť u lekára v špecializovanej ambulancii aj bez výmenného lístka od všeobecného lekára.

Zároveň by malo byť povinné objednávanie pacientov u špecializovaných lekárov do 48 hodín v prípade potreby poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Novela tiež navrhuje bonifikáciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zdravotnými poisťovňami za využívanie elektronického objednávania pacientov, ako aj sankcionovanie lekárov zdravotnými poisťovňami, ak si nebudú plniť povinnosti vyplývajúce im zo zákona.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti