OĽaNO: Vláda naďalej nerieši nedostatok sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elena Červeňáková
Foto: SITA/Branislav Bibel

Navýšenie miezd a zlepšenie pracovného prostredia sestier sú podľa hnutia OĽaNO absolútnou nevyhnutnosťou.

Vláda prišla s piatym sociálnym balíčkom. Cez svojich ministrov deklaruje, ako sústavne rieši a úspešne rokuje so zdravotnými sestrami, pričom záujmové skupiny neraz výrazne ovplyvnili dohodnuté podmienky na úkor sestier. Konštatovala to poslankyňa hnutia OĽaNO Elena Červeňáková v tlačovej správe.

Zároveň dodala, že výsledkom dlhodobých rokovaní je akútny nedostatok sestier na celom Slovensku, vláda to však vytrvalo popiera.

Zdravotné sestry a pôrodné asistentky niekoľko rokov upozorňujú a vyzývajú rezort k riešeniu ich situácie. Podľa poslankyne zo strany ministerstva zdravotníctva občas prichádzajú čiastkové, nesystémové kroky, no naďalej neriešia pretrvávajúci problém, ktorým je nedostatok sestier.

Iniciatívu ministerky víta, no nie si je istá, či to stačí

Navýšenie miezd a zlepšenie pracovného prostredia sestier sú podľa Červeňákovej absolútnou nevyhnutnosťou.

„Vítam iniciatívu ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, ktorá si po dvoch rokoch pôsobnosti na ministerstve uvedomila nutnosť stabilizovať zdravotníckych pracovníkov. Otázkou je, či desaťpercentné navýšenie je dostatočná motivácia,“ konštatovala Červeňáková.

Zároveň za zvláštne označila, že navýšenie sa nebude diať z kapitoly zdravotníctva, ale z vládneho sociálneho balíčka.

Ako pokračovala, vláda SR neustále znižuje odvody za svojich poistencov do zdravotných poisťovní, a preto sa nemožno čudovať, že nie sú peniaze na mzdy.

„Alternatívne rýchle riešenie cez sociálny balíček ukazuje neochotu a nepripravenosť riešiť komplexnosť problémov v slovenskom zdravotníctve. Navyše, vláda ide vymenované profesie odmeňovať ako nízkopríjmovú skupinu obyvateľstva. Pre mňa, ako pre sestru, je to urážlivé a ponižujúce,“ vyjadrila sa Červeňáková.

Zdravotníci zarábajú podpriemerne

V súčasnosti sa základná zložka mzdy sestier, pôrodných asistentiek, zdravotníckych záchranárov, fyzioterapeutov a laborantov pracujúcich v ústavných zdravotníckych zariadeniach pohybuje medzi 738 – 875 eur v hrubom. Táto mzda je prepočítavaná v nadväznosti na priemernú mzdu, ktorá v roku 2016 bola 912 eur, v tomto roku sa má vyšplhať na 998 eur.

„Podľa Štatistického úradu SR je základná zložka mzdy pre zdravotnícky personál v nemocnici o 26 % nižšia ako priemerná mzda. Nie som spokojná s navýšením. Budem naďalej zo svojej pozície bojovať za zlepšenie situácie sestier a prinavrátenie dôstojnosti ich práce,“ dodala Červeňáková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti