Evolučný biológ Jaroslav Flegr prirovnáva nový koronavírus k moru novodobej éry. Kým v stredoveku by podobnú pandémiu vzhľadom na vtedajšiu vysokú úmrtnosť možno ani nezaznamenali, v modernej dobe napácha škody, na aké nie sme zvyknutí. Koronavírus je prírodný živel, ktorý síce ľudstvo nevyhubí, ale svoju silu dá populácii pocítiť.
Viac o téme: Koronavírus
Na Slovensku platí zákaz vychádzania. Aké sú výnimky a čo robiť, ak mám negatívny a pozitívny test?
Ako Flegr povedal v rozhovore pre DVTV na Aktuálně.cz, úmrtnosť na COVID-19 v Česku exponenciálne rastie a porastie ešte niekoľko týždňov.
O mesiac bude zomierať tisíc ľudí denne
Výskumník odhaduje, že okolo 1. novembra bude v Česku zomierať denne asi 250 ľudí a približne o mesiac až 1 000 nakazených denne. Zastaviť nárast úmrtí sa podľa neho v najbližšom období už nepodarí.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 2 890 nakazených, viac ako tisíc vyliečených a aj 25 úmrtí
„S tým už nič neurobíme, pretože tí ľudia už sú nakazení, aj keby teraz oddnes zabrali opatrenia, ktoré boli zavedené a zabrali stopercentne, tak bude o mesiac denne zomierať tisíc ľudí,“ prognózuje.
V Chorvátsku, Slovinsku a Bosne prudko stúpol počet ľudí s COVID-19, krajiny hlásia rekordné čísla
„Ak opatrenia zaberú, počty budú stúpať, ale pomalšie a až o 30 po tom, ako sa dostaneme s reprodukčným číslom pod 1, je šanca, že to začne klesať,“ vysvetľuje. A keby opatrenia nezabrali, k 1. decembru presiahne denná úmrtnosť počet 2-tisíc ľudí.
Situácii mohli zabrániť jednoduché opatrenia
Podľa profesora Flegra dnes Česko nemuselo byť v takej zlej epidemiologickej situácii, keby vláda prijala jednoduché opatrenia už na konci prázdnin, keď bola situácia dobrá. Stačilo neotvárať stredné školy a nosiť rúška v interiéroch, myslí si. Keby okrem toho efektívne fungoval aj trasovací systém nakazených, až do novembra mohla mať krajina šírenie vírusu pod kontrolou.
Dokážu sa slovenské nemocnice postarať o 5-tisíc pacientov s COVID-19? Plné môžu byť už o pár týždňov
Už novembri sa podľa neho nadpojí na druhú vlnu aj tretia vlna, počas ktorej by sa vírus mohol šíriť ešte rýchlejšie. Index nákazlivosti totiž stúpa s klesajúcou teplotou. Stačí, aby teplota stúpla o jeden stupeň a infekčnosť sa zvyšuje o tri percentá, pokračuje. Môže sa tiež stať, že aktuálne prijaté opatrenia už nebudú zaberať.
Zlepšenie nastane až na jar
Na COVID-19 bude podľa neho zhruba tisíc ľudí denne zomierať až do marca, kedy vplyvom zmeny počasia nastane aj zlepšenie epidemiologickej situácie. S návratom detí do škôl to však skôr ako v apríli nevidí reálne.
Flegr predpovedá úplný lockdown
Poslom zlých správ je Flegr aj v prípade lockdownu. Tvrdšie opatrenia mali byť podľa neho v Česku zavedené už pred dvomi týždňami a aktuálne platné výnimky z opatrení považuje za príliš voľné na to, aby ich ľudia nezneužívali.
Krajčí: V slovenských nemocniciach zomiera na COVID-19 každý deň v priemere osemnásť ľudí
Česko zaviedlo čiastočný lockdown s obmedzením pohybu a kontaktov či zatvorením maloobchodov a služieb. Medzi výnimkami je cesta do práce, k lekárovi, nákup v obchode či nevyhnutná cesta za rodinou a pomoc blízkym. Pobyt v prírode a vychádzky na čerstvom vzduchu sú povolené.
Flegr odhaduje, že nakoniec vláda aj tak zavedie úplný lockdown bez výnimiek, podobne ako v Izraeli. Krivka úmrtnosti totiž v Česku strmo porastie a nebude iná možnosť. „Keď bude denne zomierať tisíc ľudí, tak sa ten život tak či tak zastaví,“ tvrdí Flegr.