Opatrovateľskému systému na Slovensku hrozí kolaps, komora navrhuje viaceré riešenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Opatrovateľ, opatrovateľka
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Opatrovateľskému systému na Slovensku hrozí kolaps. Komora opatrovateliek Slovenska (KOS) upozorňuje na kritickú situáciu v oblasti opatrovateľských služieb.

„Tridsať rokov zanedbávania a nedofinancovania sociálnych služieb spôsobili výrazný pokles spoločenského statusu povolania opatrovateľky,“ uviedla predsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska Dana Grafiková.

Práca opatrovateliek, hoci je náročná a nevyhnutná, je podľa jej slov často spoločensky podradná a slabo ohodnotená.

Nízka atraktívnosť pre mladú generáciu

Mesačný príjem opatrovateliek sa pohybuje okolo 800 až tisíc eur v hrubom, čo vedie k nízkej atraktívnosti povolania pre mladú generáciu.

„Pôjde mladý človek robiť takúto prácu? Ani náhodou! Dnes chce každý byť manažérom, IT špecialistom, riadiť iných, ale nikto nebude vykonávať fyzicky náročnú prácu,“ dodáva Grafiková. Komora upozorňuje, že fyzická a psychická záťaž v tejto profesii vedie mnohé opatrovateľky k odchodu do zahraničia.

V krajinách ako Rakúsko, Nemecko či Británia nachádzajú lepšie pracovné podmienky a vyššie mzdy. „Písala som si pred pár dňami s jednou opatrovateľkou z východu. Fyzická náročnosť je neskutočná, spôsobila jej poškodenie kolien a nevie sa dostať na operáciu. Je nešťastná a odchádza,“ ilustruje Grafiková.

Systém sa blíži ku kolapsu

Aktuálny systém sociálnych služieb na Slovensku sa podľa KOS blíži ku kolapsu. „Sociálne služby aktuálne drží generácia päťdesiatnikov až šesťdesiatnikov. Mnohé z opatrovateliek odchádzajú do dôchodku, i invalidného, a nemá ich kto nahradiť. Systém padá,“ varuje Grafiková.

Nedostatok personálu je evidentný aj v zariadeniach opatrovateľských služieb, kde často dve opatrovateľky musia zvládať starostlivosť o tridsať ľudí naraz.

Riaditeľka Agapé senior Park Adriana Škriniarová zdôrazňuje význam lepších pracovných podmienok a motivácie pre opatrovateľky: „Zamestnankyniam a zamestnancom preplácame nadčasy, zabezpečujeme stravu v rámci zmeny, majú možnosť ubytovania. Ako bonus ponúkame školenia, kurzy, team buildingy, príjemné pracovné prostredie, dobrý kolektív a vianočné bonusy.“

Na riešenie tejto situácie Komora opatrovateliek navrhuje radikálne zvýšenie financií do systému, vyššie platy a benefity, stabilizáciu súčasného personálu a zavedenie prednostných nájomných bytov, skorší odchod do dôchodku, dodatkovú dovolenku, kratší pracovný čas a možnosť kúpeľnej liečby.

„Snáď sa niečo zlepší od roku 2026, kedy by mala platiť reforma a nový systém starostlivosti o sociálne služby, vrátane financovania,“ uzatvára Grafiková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana Grafiková
Firmy a inštitúcie KOS Komora opatrovateliek Slovenska