Opičie kiahne už možno dorazili na Slovensko, hospitalizovaná žena čaká na výsledky testov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Opičie kiahne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 14. júna 2022, 14:06

Prešovská nemocnica hospitalizovala ženu s podozrením na opičie kiahne. Informoval o tom portál noviny.sk. Informáciu portálu potvrdil námestník riaditeľa pre nechirurgické odbory Boris Mavrodiev.

„Na oddelenie infektológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov bola prijatá pacientka s podozrením na opičie kiahne s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Aktuálne sa čaká na výsledky laboratórnych testov,” informoval zástupca riaditeľa fakultnej nemocnice.

Ak sa podozrenie potvrdí, bude to prvý prípad opičích kiahní na Slovensku. Nemocnica už informovala príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Vzorku poslali do Bratislavy

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) informáciu o podozrení na opičie kiahne dostal a odobratá vzorka bola zaslaná na vyšetrenie do Bratislavy. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. O prípadnom potvrdení opičích kiahní bude ÚVZ informovať.

Podozrenia tu už boli aj predtým

ÚVZ doteraz nepotvrdilo prípad opičích kiahní na Slovensku napriek niekoľkým podozreniam.

„Evidovali sme už podozrenia na opičie kiahne, rádovo v jednotkách prípadov. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené. Ani v jednom prípade sa opičie kiahne zatiaľ nepotvrdili,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris MavrodievDaša RačkováJán Mikas
Firmy a inštitúcie Prešovská nemocnicaÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR