Opozícia zvoláva mimoriadny zdravotnícky výbor. Znepokojuje ju Kotlárovo rozhodnutie dištancovať Slovensko od predpisov WHO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kotlár
Splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár (SNS) Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská opozícia ostro odmieta izoláciu Slovenska od medzinárodných zdravotníckych predpisov (IHR) aktualizovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Podľa opozície splnomocnenec pre prešetrovanie manažovania pandémie COVIDU Peter Kotlár nemal mandát na takéto rozhodnutie a preto žiadajú o zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výbor na objasnenie situácie a zmenu rozhodnutia ministerkou Zuzanou Dolinkovou.

„Slovenská vláda a jej splnomocnenec Kotlár sa zahrávajú s ohňom a so zdravím slovenských občanov. Aktualizované zdravotnícke predpisy sú kľúčové pre výmenu dát, dostupnosť liekov a vakcín a prešetrovanie zdrojov šírenia vírusu. Nevidíme dôvod na dištancovanie sa od zvyšku sveta a v prvom rade ohrozovať zdravie slovenských pacientov, preto zvolávame mimoriadny zdravotnícky výbor a budeme žiadať vysvetlenia od Petra Kotlára a nápravu od ministerky Zuzany Dolinkovej,“ upozorňuje poslanec KDH Peter Stachura.

Na okraji záujmu a informovanosti

Poslanec Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák uvádza, že odmietnutie aktualizovaných predpisov znamená medzinárodnú hanbu a izoláciu.

„Riskujeme, že v prípade ďalšej potenciálnej hrozby akou bola globálna pandémia COVIDU, budeme ako krajina na okraji záujmu a informovanosti. Považujeme za nevyhnutné vyzvať vládu, aby sme sa k ostatným krajinám pridali. Veríme, že sa pripojí celá vládna koalícia, nakoľko v tomto prípade nejde o politiku, ale hlavne o vedu, fakty a zdravie,“ dodal O. Dvořák.

Marek Krajčí z hnutia Slovensko dodáva, že Slovensko sa týmto krokom vzdalo príležitosti zúčastňovať sa rokovaní a mať včasný prístup k zdravotníckym informáciám. Svetové zdravotnícke protokoly boli v minulosti aktualizované do takej úrovne, aby sme mohli zabrániť pandémiám.

„Keby ich napríklad v nedávnej minulosti Čína akceptovala, nemuseli sme mať pandémiu takých rozmerov. Slovensko sa teraz vyčlenilo spomedzi krajín, ktoré chcú v budúcnosti zabrániť pandémiám, budeme sa k najnovším informáciám dostávať neskôr a nebudeme sa vedieť brániť,” zdôraznil Krajčí.

Dolinková deklarovala opak

Poslanec KDH František Majerský zvýraznil, že ministerka Dolinková pred rokovaniami v Ženeve deklarovala, že Peter Kotlár nebude mať mandát na to, aby za Slovensko rozhodoval.

,,No opak je pravdou a Slovensko sa ako jediné spomedzi 190 krajín nepridalo k celosvetovému konsenzu na zdravotníckych predpisoch. Nerozumieme tomuto rozhodnutiu, ktoré ohrozuje zdravie pacientov a na mimoriadnom výbore budeme žiadať vysvetlenie. Zároveň chceme zaviazať ministerku zdravotníctva, aby zmenila rozhodnutie a aby sa Slovensko pridalo k zvyšku sveta,“ uzatvára František Majerský.

Slovensko aj napriek tomuto kroku ostáva súčasťou WHO. Nepodpísanie aktualizovaných medzinárodných zdravotných predpisov znamená, že keď sa bude realizovať plnenie zmluvy, Slovensko nebude mať žiadne zodpovednosti ani práva, ktoré zo zmluvy vyplývajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýMarek KrajčíOskar DvořákPeter KotlárPeter-stachuraZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)WHO Svetová zdravotnícka organizácia