Osamelosť či nespokojnosť v partnerských vzťahoch. Sviatok sv. Valentín môže byť aj dôvodom na duševnú nepohodu, tvrdia odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Valentín, 14. február
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Sviatok svätého Valentína môže pre mnohých ľudí predstavovať obdobie osamotenia a nepohody v partnerských vzťahoch.

Odborníci upozorňujú, že tlak na dokonalosť a romantiku môže mať negatívny dopad na duševné zdravie tých, ktorí sa cítia izolovaní alebo nespokojní vo svojich vzťahoch.

Pocity osamelosti

Osamelosť prichádza aj uprostred davu a často aj medzi blízkymi. Ak sa však človek cíti odpojený od ľudí a od seba, ide o veľmi skľučujúci pocit.

„Je náročné nebyť skľúčený, ak je človek osamotený a zo všetkých strán sa na neho valia valentínske srdiečka. Valentín však nie je len o romantických prejavoch, ale aj o oslave priateľstva a láskavom prístupe k sebe samému. Urobme si radosť tak ako to cítime, či už je to obľúbené jedlo, kúpeľ, malý darček druhému človeku. Vnímajme Valentína aj ako sviatok starostlivosti o seba,“ vysvetľuje Monika Rusnáková, liečebná pedagogička a terapeutka z Dôvera zdravotná poisťovňa.

Počet ľudí s duševnými chorobami v krajine rastie

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí duševnou poruchou každý siedmy 10- až 19-ročný človek. Matúš Mišúth, projektový manažér z Dôvery, uvádza, že návštevy odborníkov v oblasti duševného zdravia viac vyhľadávajú dievčatá a mladé ženy, najmä vo veku 15 až 19 rokov.

Počet ľudí s duševnými ochoreniami na Slovensku stále rastie. Zdravotná poisťovňa Dôvera eviduje, že dnes trpí na niektorú z diagnóz v oblasti duševného zdravia každý siedmy dospelý.

„Starostlivosť o dušu je rovnako dôležitá ako starostlivosť o telo,“ hovorí Jana Bendová, všeobecná lekárka pre dospelých.

Preventívna duševná prehliadka

Dôvera predstavila novú formu tzv. „preventívnej duševnej prehliadky“, ktorá ponúka nástroje na posúdenie stavu duševnej nepohody.

„Ponúkané riešenie nie je preventívnou prehliadkou podľa platných zákonov a nepredstavuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je to užitočná pomôcka a šikovný sprievodca hneď po ruke, ktorý pomôže predísť ťažkostiam a zároveň je na blízku, keď nás už niečo trápi,“ dodáva Monika Rusnáková. Podľa WHO ovplyvňujú zdravotný stav človeka faktory životosprávy až zo 60 %.

Iniciatíva „Zdravie máš len jedno“ sa snaží sprehľadniť informácie o príčinách odvrátiteľných úmrtí a ponúka riešenia, ako im predchádzať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana BendováMonika Rusnáková
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)