Vyjdete na druhé poschodie, zadýchate sa a spotíte? „Máte problém so srdcom alebo cievami, ktorý treba urýchlene riešiť,“ upozorňuje MUDr. Ivan Vulev, riaditeľ Centra intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE).
Tento jednoduchý test zvládne každý. A môže si zachrániť život. V modernej klinike liečia srdcovo-cievne ochorenia, ktorými trpia až dve tretiny slovenskej populácie.
Zbytočné alebo odvrátiteľné úmrtia nám pravidelne vyčíta aj Európska komisia.
Spúšť na plne nabitej zbrani
Srdcovo-cievne choroby ako infarkt či mozgová príhoda patria do skupiny multifaktoriálnych ochorení. Zjednodušene povedané, nie je jedna príčina, ktorá ich spustí. Svoje hrá dedičnosť, stravovacie návyky, nešportovanie a stres.
“Stres je ako spúšť na plne nabitej zbrani,” hovorí doktor Vulev, ktorý nás sprevádza po operačných sálach CINRE, ktoré ako jediné pracovisko na Slovensku poskytuje endovaskulárny a intervenčný servis v nonstop 24/7 režime vo všetkých troch programoch, a to neuro, kardio a angio.
Rieši sa tu najmä ischemická choroba srdca a jej akútna komplikácia – infarkt myokardu, ischemické a krvácavé mozgové príhody, ošetrovanie cievnych výdutí – aneuryziem v plánovanom štádiu, ako aj v prípade akútnej ruptúry, ďalej akútna či kritická končatinová ischémia – ľudovo nedokrvenie tepien končatín.
Operačná sála, kde privážajú pacientov s porážkou z celého Slovenska, pôsobí ako z filmu Matrix. Operačný stôl je napojený na moderné diagnostické zariadenia, ktoré za pár minút presne zobrazia kritické miesta.
Ak treba nález konzultovať napríklad s lekárom v USA, centrum je “zosieťované” s 350 podobnými zariadeniami vo svete. Ihneď potom nasleduje zákrok, najčastejšie cez stehennú tepnu, do ktorej sa zavedú stenty či katétre na odstránenie napríklad krvnej zrazeniny v mozgu.
“Táto liečba výrazne zlepšuje vyhliadky pacientov – minimalizuje ich pobyt v nemocnici, výrazne znižuje možné komplikácie liečby a krvné straty, keďže prebieha prakticky bez porušenia telesnej integrity. Endovaskulárna liečba otvára nielen oveľa bezpečnejšie, ale často aj úplne nové možnosti liečby nielen spomínaných kardiovaskulárnych a neurovaskulárnych ochorení a je považovaná v posledných desaťročiach za najinovatívnejšiu oblasť v medicíne vôbec,“ povedal Vulev pre portál WebNoviny.sk.