Zhruba 20-tisíc infikovaných a viac ako 1200 mŕtvych. Taká je doterajšia bilancia šírenia koronavírusu vo Veľkej Británii. Na rozdiel od niektorých iných európskych krajín si však Británia zachováva chladnú hlavu a verí, že do pol roka bude v Spojenom kráľovstve všetko po starom.
Briti chcú získať skupinovú imunitu voči koronavírusu. Nakaziť sa ale musí 60 percent populácie
Vedci z prestížnej Oxfordskej univerzity dokonca predpokladajú, že koronavírusom sa už polovica Britov infikovala bez toho, aby o tom vedela. Dôvodom sú mierne príznaky u mnohých nakazených. Ochorenie napríklad diagnostikovali aj britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi či ministrovi zdravotníctva Mattovi Hancockovi.
Najprv sa šíril bez povšimnutia
Experti tvrdia, že koronavírus v krajine vyčíňal minimálne mesiac predtým, než sa objavilo prvé oficiálne úmrtie. V prípade Británie to bolo 5. marca, čiže ochorenie sa v kráľovstve mohlo šíriť už v januári – podľa vedcov zhruba 38 dní pred prvým úmrtím.
Viac o téme: Koronavírus
Z oxfordského modelu tiež vyplýva, že hospitalizáciu potrebuje len každý tisíci človek, vďaka čomu by koronavírus mohol byť podobne nebezpečný ako chrípka. Podľa Livescience.com je však tento odhad nepravdepodobný až nereálny.
Ak by sa nakazila polovica Britov, chorobu by už v krajine prekonali desiatky miliónov ľudí. Epidemiologický model z Oxfordu preto zožal vlnu kritiky. Situácia z Talianska naznačuje, že pri obrovskom počte nakazených hrozí kolaps zdravotného systému a počty hospitalizovaných aj mŕtvych môžu prekonávať tie najhoršie očakávania.
Správnu odpoveď prinesú až krvné testy
Skutočný rozsah pandémie v populácii odhalí až sérologické testovanie na protilátky v krvi, ktoré Briti, podobne ako Nóri, plánujú vykonať na širokej vzorke obyvateľstva.
Náhodné testovanie obyvateľov na koronavírus odpovie na kľúčové otázky
Na rozdiel od genetických testov na SARS-CoV-2 dokážu tieto testy povedať, či sa človek s nákazou už niekedy stretol, a to aj v prípade, že sa z nej vyliečil.