Dôvera a Union kritizujú VšZP za nekalé prepoisťovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž SITA Zdravotníctvo.

Zdravotná poisťovňa Dôvera spochybňuje autora otvoreného listu, ktorý dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) adresoval zdravotným poisťovniam.

V liste Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne, aby prestali obchodovať so zdravím. „Jeho autorkou je podľa vlastností dokumentu hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Slavomíra Lorencová.

Kvalitu neodráža počet poistencov

Hovorkyňa Dôvery upozornila na to, že práve Všeobecná zdravotná poisťovňa v posledných dňoch plní stránky médií v súvislosti s nekalým prepoisťovaním.

„Ak ide skutočne o list ministra zdravotníctva, súhlasíme s jeho slovami, že kvalitu poisťovne neodráža počet poistencov, ale úroveň služieb, servis a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto do našich služieb, servisu, kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti ročne investujeme milióny eur. A súčasne neustále sprísňujeme interné pravidlá pri získavaní nových poistencov,” zdôraznila Lorencová.

Podľa nej je v ich záujme, aby v Dôvere boli poistení len tí poistenci, ktorí sa pre nich rozhodli sami a dobrovoľne „Medzi súkromnými poisťovňami bolo prepoistenie v marginalizovaných komunitách v minulom roku na úrovni 2 500 až 3 800 prihlášok, čo zodpovedá normálnym zmenám poisťovne,” uzavrela hovorkyňa Dôvery.

Verejný prísľub VšZP

Zdravotná poisťovňa Union nesúhlasí s vyjadreniami dočasne povereného ministra Vladimíra Lengvarského a považuje ich za zavádzajúce. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Kristína Baluchová.

Poisťovňa nesúhlasí s tvrdením ministra, že zdravotné poisťovne obchodujú so zdravím poistencov. „Desiatky tisíc klientov, ktorí do Union zdravotnej poisťovne v minulých rokoch prestúpili a ktorí v nej naďalej sú, jasne vyjadrujú svoju spokojnosť a nie je správne spochybňovať ich slobodné rozhodnutie,” dodala. VšZP podľa nej minula minulý rok na prepoisťovanie veľké množstvo finančných prostriedkov s neefektívnym výsledkom, nakoľko počet klientov štátnej poisťovne sa znížil.

VšZP v reakcii na ministrovu výzvu dala verejný prísľub, že nábor nových poistencov bude zabezpečovať už len prostredníctvom zamestnancov vlastnej pobočkovej siete. Hovorkyňa VšZP Eva Peterová tvrdí, že za týmto účelom nikdy nevyužívali služby finančných agentov, ale po novom už nebude spolupracovať ani s vyškolenými externými zamestnancami, aby tak zamedzila podvodnému prepoisťovaniu.

Obchodovanie so zdravím

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne, aby prestali obchodovať so zdravím.

V otvorenom liste adresovanom zdravotným poisťovniam upozorňuje na to, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k dnešnému dňu eviduje stovky podnetov od klientov, ktorí boli prepoistení na základe podvodného konania, často bez ich vedomia. Nekalé prepoisťovanie prostredníctvom dohodárov a finančných agentov sa podľa Lengvarského stalo trendom posledných rokov.

„V centre záujmu prestáva byť pacient, nahradil ho obchodný cieľ, čo je znepokojujúce,“ tvrdí. Upozornil na to, že ani snahy o sprísnenie legislatívy nepomohli zastaviť tieto praktiky jednotlivcov, ktorí sa obohacujú z prostriedkov verejného zdravotného poistenia na úkor pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kristína BalúchováSlavomíra LorencováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa