Pacienti čakajú na niektoré operácie aj takmer 500 dní, situácia sa zhoršuje aj napriek vyššiemu počtu zdravotníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZDRAVOTNÍCTVO: Inovatívna operácia chrbtice
Hlavný operatér Michal Božík (vpravo) počas operácie chrbtice pomocou inovatívnej techniky za asistencie robotickej chirurgie v Univerzitnej nemocnici Bratislava - Nemocnica Ružinov. Bratislava, 24. október 2024. Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

V roku 2023 medziročne vzrástol počet prepočítaných plných úväzkov zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach o 9 %. Rok predtým počet úväzkov klesol o 3 %. V oboch prípadoch mali najväčší podiel na zmene praktické sestry asistenti. Upozornil na to Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Praktická sestra-asistent má nižšie kompetencie ako zdravotná sestra. Môže podávať len niektoré lieky a vykonávať len základné úkony. Zdravotná sestra musí mať vysokú školu a pracuje samostatne. Môže podávať všetky lieky, vykonávať zložité zdravotné úkony a asistuje pri operáciách. Slovensko má štrukturálny problém s nedostatkom zdravotných sestier.

Pandémia spôsobila odklad plánovaných operácií, aj preto v roku 2023 stúpol počet hospitalizácií o 5,7 %. Napriek tomu počet čakateľov a čakacie lehoty naďalej rastú. V roku 2023 čakalo na operáciu kostrovej a svalovej sústavy takmer 10 tisíc pacientov v priemere 483 dní. V roku 2022 to bolo viac ako 8-tisíc pacientov v priemere 428 dní.

Údaje pochádzajú z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okrem peňažných benefitoch by podľa ISA zdravotné sestry mohli prilákať aj tie nepeňažné, ako sú zníženie administratívy, pružnejší pracovný čas, lepšie podmienky pre pracujúce matky a podpora duševného zdravia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA)ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou