Pri súčasnej výške odvodu za poistencov štátu hrozí podľa Asociácie na ochranu práv pacientov výpadok financií na verejné zdravotné poistenie vo výške 220 až 230 miliónov eur.
Aktuálna sadzba za poistencov štátu vo výške 4,3 % z vymeriavacieho základu podľa Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) nestačí, mala by sa zvýšiť na 5 %. Upozornila na to v pondelok na brífingu prezidentka AOPP Katarína Kafková.
Zvýšenie odvodu za poistencov štátu na päť percent žiada asociácia spolu s ďalšími 13 subjektmi v memorande, ktoré odovzdala Kafková v Národnej rade SR, na Ministerstve zdravotníctva SR a Ministerstve financií SR.
„K tomuto kroku a k napísaniu memoranda nás viedla hrozba obrovského výpadku financií na verejné zdravotné poistenie, ktorý odhadujeme vo výške 220 až 230 miliónov eur. Je to spôsobené tým, aké legislatívne zmeny boli v ostatných rokoch prijaté, najväčšiu položku tvorí v tomto roku odvodová odpočítateľná položka a náklady na mzdy,“ priblížila Kafková.
Prezidentka AOPP uviedla, že požiadavku na zvýšenie sadzby odkomunikovala asociácia aj so stavovskými organizáciami, aj so zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj sociálnych služieb, so zdravotnými poisťovňami, či so Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb. „Všetci, ktorí problematiku zdravotníctva poznajú, sa k nám pridali,“ dodala.
Pacienti sa podľa Kafkovej obávajú, že pri spomínanom výpadku finančných zdrojov, budú zaťažení poplatkami u lekárov, predĺžia sa čakacie lehoty na operácie, diagnostické výkony, alebo sa nedostanú k inovatívnym liekom.
„Už teraz sa častokrát stretávame s prípadmi, že pacienti sú veľmi skoro, predčasne prepúšťaní z nemocníc, a nie je im zabezpečená dostatočná a adekvátna zdravotná starostlivosť,“ upozornila Kafková.
Zástupkyňa pacientov pripomenula, že v predvolebných diskusiách tieňových ministrov zdravotníctva z jednotlivých politických strán, všetci deklarovali záujem zvýšiť sadzbu na spomínanú hranicu.
Sadzba za poistencov štátu dosiahla v tomto roku 4,30 percenta z vymeriavacieho základu. Vyplynulo to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť od začiatku roka. V minulom roku pritom platba za poistencov štátu dosiahla 4,13 % a na posledné dva mesiace roka stúpla na 5,85 % z priemernej mzdy na Slovensku.
MEMORANDUM
Účastníci všetkých rozhodujúcich organizácií pôsobiacich v zdravotníctve, sme sa dňa 10. marca 2016 dohodli na nasledujúcom spoločnom vyhlásení:
Každý zdravotnícky segment je jedinečný, nezastupiteľný a dôležitý. Výpadkom jedného by zvyšok zdravotníckeho systému nebol schopný normálne fungovať, preto sa ani jeden nesmie priorizovať, ani diskriminovať. Každý segment má svoje špecifické problémy, ale všetky segmenty majú jeden spoločný – nedostatok financií z verejných zdrojov, ktorý je spôsobený nedostatočnou platbou štátu za jeho poistencov.
Odmietame ďalej riešiť problém nedostatku financií v systéme vzájomnými bojmi. Preto sme sa dohodli na jedinej spoločnej požiadavke voči Národnej rade Slovenskej republiky – navýšiť platby štátu za jeho poistencov na úroveň 5 % zo zákonom definovaného vymeriavacieho základu.
Jednotný postup zdravotníkov, zdravotných poisťovní, aj pacientov Slovenskej republiky je jediný možný spôsob, ktorý zaručuje pozitívny a spravodlivý výsledok pre zdravotníkov, aj pre pacientov.
Poistné za poistencov štátu vo výške 5 % je opakovane deklarované, či už v predvolebnom období, alebo v programovom vyhlásení vlády. Sme presvedčení, že je nevyhnutné premietnuť deklarácie a sľuby do reality.
V Bratislave dňa 10. marca 2016
Za Asociáciu na ochranu práv pacientov SR: Katarína Kafková, prezidentka, v. r.
Za Slovenskú lekársku komoru: MUDr. Marián Kollár, prezident, v. r.
Za Asociáciu súkromných lekárov: MUDr. Marián Šóth, prezident, v. r.
Za Zdravita o.z.: MUDr. Marián Šóth, prezident, v. r.
Za Slovenskú lekársku úniu špecialistov: MUDr. Andrej Janco, prezident, v. r.
Za Slovenskú asociáciu jednodňovej chirurgie: JUDr. Eva Vidová, predsedníčka, v. r.
Za Asociáciu nemocníc Slovenska: MUDr. Marián Petko, MPH, v. r.
Za DÔVERA zdravotnú poisťovňu, a. s.: Ing. Martin Kultan, predseda predstavenstva, v. r.
Za Union zdravotnú poisťovňu, a. s.: Mgr. Michal Špaňár, predseda predstavenstva, v. r.
Za Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb: Mgr. Anton Szalay, predseda, v. r.
Za Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek: Mgr. Iveta Lazorová, prezidentka, v. r.
Za Asociáciu poskytovateľov sociálnych služieb: Ing. Milada Dobrotková, MPH, predsedníčka, v. r.
Za Združenie seniorských prijímateľov sociálnych služieb: Mgr. Anna Ghanamová, prezidentka, v. r.
Za Zväz ambulantných poskytovateľov: Mgr. Zdenko Seneši, predseda predstavenstva, v. r. a MUDr. Edita Hlavačková, členka predstavenstva, v. r.