Pacientom s rakovinou sa často darí lepšie s menej intenzívnou liečbou, tvrdí nový výskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Menší rozsah liečby troch druhov rakoviny môže pacientom uľahčiť život bez ohrozenia výsledkov. Informovali o tom lekári na najväčšej svetovej konferencii o rakovine v Chicagu.

Menej či viac?

Odborníci si dlhodobo kladú otázky, či menej operácií, menej chemoterapie alebo menej ožarovania môže pacientom pomôcť žiť dlhšie a cítiť sa lepšie. Najnovšie štúdie sa týkali rakoviny vaječníkov a pažeráka, ako aj Hodgkinovho lymfómu.

Pred tridsiatimi rokmi bol výskum rakoviny o odporúčaní robiť viac, nie menej. Boli prípady, keď ženy s pokročilou rakovinou prsníka dotlačili na pokraj smrti masívnymi dávkami chemoterapie a transplantáciami kostnej drene. Tento prístup nefungoval o nič lepšie ako chemoterapia a pacienti trpeli.

Efektívnejšia liečba

Teraz, v snahe optimalizovať starostlivosť o rakovinu, sa výskumníci pýtajú: „Potrebujeme všetku tú liečbu, ktorú sme používali v minulosti?“

Viacerí lekári poukazujú na to, že liečba rakoviny sa stáva nielen efektívnejšou, ale aj ľahšie tolerovateľnou a spája sa s menším počtom krátkodobých a dlhodobých komplikácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať