V týchto dňoch sa oficiálne začína tohtoročné monitorovanie výskytu peľu v ovzduší, pričom prvé kompletné výsledky za celé Slovensko budú k dispozícii už budúci týždeň.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, teplá zima spôsobila už koncom januára kvitnutie prvých jarných alergénov jelše a liesky.
Monitorovacia stanica v Banskej Bystrici začala s monitorovaním posledný januárový týždeň a už v tomto období zachytila prvý peľ liesky a jelše vo veľmi nízkych koncentráciách. Tie však už v druhej februárovej dekáde dosiahli alergologicky významné hladiny.
Kvitnutie nezastavili ani nočné mrazy
„Nočné mrazy síce trochu pribrzdili kvitnutie, ale už nedokázali zastaviť rozbehnutý proces. Dokladom toho sú aj výsledky monitorovania výskytu peľu v ovzduší,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku. Tohtoročný peľový monitoring z technicko-bezpečnostných dôvodov preto spúšťajú oficiálne od ôsmeho kalendárneho týždňa.
Spotreba antibiotík na Slovensku klesá, ale odolnosť voči nim narastá
V siedmom kalendárnom týždni zachytila najvyššie hladiny peľu v ovzduší monitorovacia stanica v Bratislave, v Nitre, Žiline a Banskej Bystrici. „Okrem peľu jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých, ktorý dosahoval zatiaľ len nízke koncentrácie. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali len veľmi nízke až nízke hladiny,“ konkretizovala Lafférsová a dodala, že peľová sezóna jelše sa prudko rozbehla najmä v teplejších oblastiach Slovenska. „Tam počas slnečných či veterných dní bez zrážok, môžeme očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší,“ doplnila.
Koncentrácie peľu budú vysoké
Na strednom a severnom Slovensku budú podľa Lafférsovej denné koncentrácie peľu jelše narastať do vysokých hladín.
Najvyššie denné koncentrácie peľu liesky sa predpokladajú najmä na strednom a severnom Slovensku, v teplejších oblastiach budú mať hladiny peľu liesky síce klesajúcu tendenciu, ale stále sa budú vyskytovať v alergologicky významných koncentráciách.
Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a nočným ochladením.