Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v uplynulom týždni stúpol o 18 percent, keď vo svete hlásili viac ako 4,1 milióna nových infekcií.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej novej týždennej správe uvádza, že počet úmrtí je relatívne podobný týždňu predtým a pohybuje sa na úrovni zhruba 8 500.
Úmrtia súvisiace s ochorením COVID-19 stúpli na Blízkom východe, v juhovýchodnej Ázii a v americkom regióne.
Pandémia sa mení
Najväčší nárast infekcií bol tiež na Blízkom východe, kde prípady stúpli o 47 percent. V Európe a juhovýchodnej Ázii infekcie stúpli o zhruba 32 percent a v Amerike o približne 14 percent.
Viac o téme: Koronavírus
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že prípady COVID-19 boli na vzostupe v 110 krajinách, najmä v dôsledku variantov koronavírusu omikron BA.4 a BA.5. „Pandémia sa mení, ale neskončila,“ prízvukoval Tedros na tlačovom brífingu.
Nebezpečné varianty koronavírusu
Šéf WHO tiež povedal, že schopnosť sledovať genetickú evolúciu COVID-19 je „v ohrození“, keďže krajiny uvoľnili úsilie v oblasti dohľadu a genetického sekvenovania.
Odborníci varujú pred nárastom infikovaných na koronavírus. Ako sa máme správať na dovolenke a po návrate domov?
Zároveň varoval, že bude ťažšie zachytiť nové a potenciálne nebezpečné varianty. Tiež vyzval krajiny, aby imunizovali svoje najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, vrátane zdravotníckych pracovníkov a ľudí starších ako 60 rokov.
Pripomenul, že stovky miliónov ľudí ostávajú nezaočkované a hrozí im vážne ochorenie a smrť. Hoci bolo na celom svete podaných viac ako 1,2 miliardy vakcín proti COVID-19, priemerná miera zaočkovanosti v chudobných krajinách je približne 13 percent, pripomenul.