Parlament opätovne schválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlik.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v pléne upozornil, že zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa prediskutoval so zamestnávateľmi.

Parlament prelomil prezidentovo veto a opätovne schválil vrátenú novelu zákona o zdravotnej starostlivosti.

Prezident SR Andrej Kiska novele vyčítal, že zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa bolo prijaté cez pozmeňujúci návrh. Prijatie takej zásadnej zmeny, ktorej dopad je odhadovaný pre rok 2018 na 102,8 milióna eur, a to prostredníctvom schváleného pozmeňujúceho návrhu výboru, považuje Kiska za neodôvodnené a neprijateľné.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v pléne upozornil, že spomínané opatrenie prediskutoval so zamestnávateľmi. „Štandardný legislatívny proces by trval zhruba štyri, päť mesiacov,“ povedal.

Ako pripomenul, odvodová odpočítateľná položka zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa bol jednorazový stimul pre zamestnanosť v čase, keď nezamestnanosť dosahovala 13 percent.

Drucker dodal, že len 30 percent z tejto odvodovej odpočítateľnej položky zasiahne zamestnávateľov v roku 2018. „Ja sa za to môžem ospravedlniť, že to nejde štandardným legislatívnym procesom, ale toto je najlepšie, čo môžeme urobiť pre verejné zdravotníctvo s najmenším dopadom pre nezamestnanosť. Nepovažujem to za aroganciu moci,“ konštatoval Drucker.

Opozícii sa zákon nepáči

Opoziční poslanci kritizovali obsah aj legislatívny proces prijímania zdravotníckych zákonov, novelou sa podľa nich prehĺbia regionálne rozdiely.

„Obávame sa, že zamestnávatelia budú teraz tlačiť svojich zamestnancov do živností, či iných foriem zamestnávania, eventuálne by mohli aj rušiť ich pracovné miesta,“ povedal tieňový minister zdravotníctva a poslanec hnutia OĽaNO Marek Krajčí.

Podľa nezaradeného poslanca a člena vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Jozefa Mihála spôsobí zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky, že malí podnikatelia v 15 znevýhodnených okresoch s najvyššou nezamestnanosťou budú platiť ešte viac na odvodoch za každého jedného zamestnanca.

„Nezamestnanosť na Slovensku síce klesá, ale v 15 okresoch Slovenska je stále veľmi vysoká. Práve tu sú zamestnaní ľudia, ktorí majú minimálnu alebo o niečo vyššiu ako minimálnu mzdu. Ficova vláda výrazne zvýši cenu práce práve týchto zamestnancov, čo ohrozí ich pracovné miesta,“ upozornil.

Podľa poslankyne strany SaS a členky výboru pre zdravotníctvo Jany Cigánikovej odvodová odpočítateľná položka sa uplatňuje do výšky 570 eur, takže ide skutočne o najmenej zarábajúcich ľudí.

„Umožňuje zníženie nákladov pri tvorbe takýchto miest a zároveň zvyšuje príjem aj samotnému zamestnancovi. Nejde pritom o málo ľudí – pod hranicou 570 eur je pol milióna pracovných miest, 310 tisíc ľudí zarába minimálnu mzdu alebo ešte menej,“ poznamenala.

Rozsiahla novela

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti rieši niekoľko oblastí od poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti, cez zabezpečenie systému elektronického zdravotníctva, obhliadok mŕtvych tiel, sadzby za poistencov štátu, či financovania ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanej v zariadeniach sociálnych služieb.

Legislatívnou úpravou sa zavádzajú aj takzvané doplnkové ordinačné hodiny.

Vybranej skupine sestier vzrastú platy – od júla budúceho roka by sa mali dočkať sestry s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa v štúdijnom odbore ošetrovateľstvo a s praxou najmenej 5 rokov v tomto špecializačnom odbore nárastu mzdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky