PCR testy sa nemýlia. Vedia odhaliť aj množstvo koronavírusu v tele, vysvetľuje slovenský vedec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PCR test
Foto: ilustračné, SITA/AP

Sú ľudia bez príznakov rovnako infekční ako tí s príznakmi? Naozaj vedia genetické PCR testy odhaliť všetkých nakazených? Musia byť v karanténe aj ľudia s asymptomatickým priebehom ochorenia COVID-19? To sú otázky, ktoré si kladie nejeden z nás.

Odpovede ponúka samotná veda. V príspevku na Facebooku ich zhrnul známy slovenský výskumník Pavol Čekan, ktorého spoločnosť MultiplexDX vyvíja testy na odlíšenie koronavírusu od chrípky, a ktorý počas prvej vlny pandémie Slovensku daroval 100-tisíc genetických testov na COVID-19.

Čekan poukázal na nedávnu juhokórejskú štúdiu z augusta 2020, ktorá skúmala, koľko vírusu sa nachádza vo vzorkách od symptomatických a asymptomatických pacientov. Vyplynulo z nej, že aj ľudia bez príznakov môžu byť rovnako infekční pre svoje okolie a mali by byť v izolácii.

O pozitivite niet pochýb

PCR testy majú podľa Čekana 100-percentnú špecificitu pre SARS-CoV-2 a pri pozitívnom výsledku niet pochýb o prítomnosti koronavírusu v tele.

PCR test je stále to najlepšie a zlatý štandard,“ vysvetľuje Čekan s tým, že vysoká citlivosť testu je dôležitá napríklad na zachytenie pozitívnych osôb v počiatočnej fáze infekcie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vedia odhaliť, či sa vírus v tele replikuje

Podľa Čekana tiež testy dokážu určiť, koľko molekúl RNA vírusu sa nachádza v odobratej vzorke, teda dokážu odhaliť množstvo vírusu v tele. „Je to dôležitý údaj pre pravdepodobnú infekčnosť, prípadne prognostický údaj, aký bude priebeh infekcie,“ objasňuje.

Genetický test vie odhaliť aj to, či sa v tele nachádza vírus, ktorý sa replikuje. Pri replikácii vírusu sa v bunke tvorí virálna mRNA. Napríklad pri géne E je možné detegovať časť sekvencie, ktorá sa volá promoter. Detekcia promotera znamená aktívny vírus, ktorý sa replikuje,“ vysvetľuje.

Pokračuje, že PCR testy sú schopné rýchlo oddeliť nakazených od zdravých a identifikovať aj nakazených asymptomatických pacientov, ktorí sú tichými prenášačmi ochorenia.

Kratšia karanténa vďaka PCR testom

Dodáva, že vedci už dnes majú k dispozícii toľko dát z PCR testov, že WHO a CDC odporúčajú ukončenie karantény bez potreby ďalšieho PCR testu.

Nastal konsenzus, že pacient na konci karantény (bez symptómov infekcie) s pozitívnym PCR testom je odborníkmi považovaný za neinfekčného. Je to dobrá správa pre systém, ktorý je naozaj preťažený PCR testami a často je známy výsledok testu až po mnohých dňoch, čím sa karanténa zbytočne predlžuje,“ dodáva s tým, že PCR testovanie je spolu s dohľadávaním kontaktov tým najlepším spôsobom, ako držať šírenie koronavírusu plne pod kontrolou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Čekan
Firmy a inštitúcie Multiplex DX