Pediatri požadujú riešenie neudržateľnej situácie s detskou pohotovosťou, starostlivosť kolabuje v každom kroku

Dieťa, lekár, doktor, detská pohotovosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Viac ako 500 primárnych pediatrov v spoločnej výzve žiada o urýchlené riešenie neudržateľnej situácie v poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby.

Na hranici udržateľnosti

Vítajú návrh Ministerstva zdravotníctva SR na skrátenie ordinačného času ambulantnej pohotovostnej služby o dve hodiny a tiež konsolidáciu siete ambulancií pohotovostnej služby (APS) zlúčením personálne neudržateľných bodov.

Na mnohých miestach Slovenska je ambulantná starostlivosť na hranici udržateľnosti. Práva lekárov na ochranu zdravia a oddych sú podľa pediatrov hrubo nerešpektované. V tlačovej správe to uviedla Slovenská spoločnosť pediatrickej starostlivosti.

Bez prijatia navrhovaných zmien sa podľa pediatrov urýchli zánik detských ambulancií a nekontrolovateľný kolaps nielen ambulantnej pohotovostnej služby, ale primárnej starostlivosti ako takej.

Skrátenie ordinačných hodín

Primárni pediatri naprieč Slovenskom sú pripravení využiť všetky dostupné prostriedky k tomu, aby poukázali na nevyhnutnosť zmien, v záujme detských pacientov a ich rodín.

„Plne sa stotožňujeme so zámerom Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré predložilo návrh na skrátenie ordinačných hodín a zlúčenie personálne neudržateľných pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby,” zaznelo vo výzve.

Slovensko podľa pediatrov je jedna z mála krajín, kde sa stále poskytuje primárna zdravotná starostlivosť aj po skončení ordinačných hodín ambulantných poskytovateľov v rozšírenej verzii, a to službou APS.

Ide podľa nich o nadštandardný model primárnej zdravotnej starostlivosti, ktorý pochádzal z čias dostatočného personálneho zabezpečenia.

Optimalizovať vyťaženie lekárov

„Dnes je situácia diametrálne odlišná, zdravotná starostlivosť kolabuje na každom kroku a je našou povinnosťou optimalizovať vyťaženie lekárov,” upozornili.

Skrátením o dve večerné hodiny s reálnou návštevnosťou niekoľkých pacientov denne nemá, podľa pediatrov, potenciál ohroziť ani fungovanie ostatných pohotovostných zložiek.

„Optimalizácia služby APS vzbudzuje nádej, že bude zachovaná primárna starostlivosť najmä v regiónoch, kde je akútny nedostatok primárnych pediatrov,” uviedli.

Na Slovensku nie je žiadna iná forma zdravotnej starostlivosti, ktorá by nahradila zrušené detské ambulancie v ich liečebnej a preventívnej činnosti.

Funkčné detské ambulancie

„Nevyhnutným následkom ignorovania týchto faktov bude stále menší počet funkčných detských ambulancií. Ich nekontrolovaným zánikom nastane aj nekontrolovaný kolaps APS v jej terajšej forme. Ak polovica pediatrov odíde do dôchodku, druhá polovica nebude mať kapacitu ďalej pracovať v daných podmienkach,” potvrdili v tlačovej správe.

Primárni pediatri verejne podporili snahy kolegov lekárov v nemocniciach v ich oprávnených požiadavkách minulý rok.

„Je prirodzené, že očakávame rovnakú podporu práve od nemocničných pediatrov, pretože je zjavné, že kolaps jednej zložky zdravotného systému nevyhnutne spôsobí kolaps ostatných,” uzatvorili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie APS Ambulantná pohotovostná službaMZ Ministerstvo zdravotníctva SR