Pediatrické ambulancie majú byť otvorené každý pracovný deň, rezort zdravotníctva chce zvýšiť ich dostupnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rezort zdravotníctva chce zvýšiť dostupnosť dennej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast. Navrhuje preto, aby boli pediatri v rámci svojich ordinačných hodín pacientom k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň ordinovali do 18. hodiny.

Cieľom rezortu je garantovať zachovanie dostupnosti dennej ambulantnej starostlivosti pre deti, preto ambulantné pohotovostné služby pre deti navrhuje skrátiť do 20. hodiny. Ak pozmeňujúci návrh prejde v parlamente, zmeny budú platiť od 1. júla 2024.

Situácia v primárnej pediatrii je vážna

„Primárni pediatri na Slovensku poskytujú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách pre viac ako 1,1 milióna detí. Situácia v primárnej pediatrii je vážna. Navrhovaná úprava predstavuje jedno z opatrení, ktoré reaguje na pretrvávajúcu krízu v tejto oblasti,“ vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva.

Jeho hlavným cieľom je zabezpečiť, aby pediatrické ambulancie boli dostupné pacientom najmä počas dňa, a aby pohotovostné služby pre deti a dorast boli dostupné v takom rozsahu, ktorý rešpektuje zachovanie zdravotnej starostlivosti o deti pri existujúcom nedostatku primárnych pediatrov.

Aktuálne chýba 20 percent ambulantných lekárov

V súčasnej sieti na Slovensku chýba 20 percent ambulantných lekárov pre deti, a keďže takmer polovica primárnych pediatrov je v dôchodkovom veku, ich nedostatok sa bude len prehlbovať. Na ambulantných pohotovostiach slúžia aj vo večerných hodinách tí istí pediatri, ktorí cez deň zabezpečujú dennú starostlivosť o deti vo svojich ambulanciách.

Podľa návrhu budú pediatri počas týždňa k dispozícii každý pracovný deň, čo umožní rodičom detí so zdravotným problémom navštíviť ambulanciu pediatra cez deň počas ordinačných hodín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR