Pellegrini vyzval Lengvarského, aby sa postavil Matovičovi. Inak má odstúpiť z funkcie (video)

HLAS SD: Snem strany
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 4. októbra 15:33

Opozičná strana Hlas-SD vyzvala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa vzdal svojej pozície v prípade, že sa nepostaví voči snahe ministra financií Igora Matoviča o ušetrenie finančných prostriedkov na platbách zdravotným poisťovniam.

Matovič podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR otvorený list s návrhom takéhoto rozpočtového opatrenia. Malo by ísť o 235 miliónov eur.

Poisťovne dostanú menej peňazí

Lengvarský požiadavke Matoviča podľa Pellegriniho vyhovel a informoval poisťovne, že za posledný kvartál roka 2021 dostanú o 65 percent peňazí menej, ako mali dostať.

Pellegrini preto vyzval ministra zdravotníctva, aby sa Matovičovi postavil a jeho žiadosti nevyhovel alebo v prípade, že jej vyhovie, tak sa vzdal svojej pozície. „Štát za svojich poistencov zaplatí o viac 230 miliónov eur menej v tomto roku,” povedal Pellegrini.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlas tvrdí, že ak budú tieto peniaze poisťovniam chýbať, naruší sa plánovaná zdravotná starostlivosť, následne aj tá akútna.

Zložitá situácia na Slovensku

Pellegrini priznal, že celková situácia na Slovensku je zložitá, no by práve preto mala vláda občanov ubezpečiť, že sa o nich vie postarať. Bývalý premiér Matovič však namiesto pomoci chce podľa Pellegriniho zdravotníctvo poškodiť.

Bývalý minister zdravotníctva a poslanec Richard Raši sa zároveň vyjadril v tom zmysle, že ak sa Lengvarský Matovičovi nepostaví, hádže slovenských pacientov cez palubu a obetuje celé slovenské zdravotníctvo.

Doplnil, že už pri schvaľovaní rozpočtu pre rezort zdravotníctva na rok 2021 vo výške 1 mld. eur sa podľa Rašiho hovorilo o tom, že polovica týchto peňazí má byť rovno viazaná na výdavky pre zdravotné poisťovne. Teraz sa však poisťovne dozvedia, že dostanú ešte mene peňazí, ako počítali.

Stanovisko ministerstva financií

Lengvarského slová potvrdilo aj Ministerstvo financií SR, ktoré zdôrazňuje, že „zdravotníctvu žiadne prostriedky neberie, len ich presúva na obdobie, keď budú potrebné”. Rezort zároveň pripomenul, že v prípade, ak sa preukáže, že tretia vlna pandémie nespôsobuje masívny odsun zdravotnej starostlivosti, v súlade so zákonom priebežne dofinancuje všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

„Ministerstvo financií SR sa vždy pozerá na celkové výdavky v zdravotníctve v závislosti od ekonomického vývoja. Tak sa stalo aj pred rokom, keď očakávaním historického výpadku odvodov štát zvýšil svoju platbu o skoro 300 miliónov eur na 1,43 miliardy. Keďže takýto veľký výpadok ale nenastal, túto sumu z časti premietame naspäť. Zároveň v súvislosti s prichádzajúcou treťou vlnou očakávame odklad poskytnutia zdravotnej starostlivosti vo finančnom vyjadrení približne 200 miliónov eur z konca tohto roka na začiatok ďalšieho,” uviedol tlačový odbor rezortu v stanovisku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniRichard RašiVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR