Pfizer testuje tabletku proti koronavírusu, znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia o takmer 90 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Laboratórium, tabletky, výskum, koronavírus,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že jej experimentálna tabletka proti ochoreniu COVID-19 znižuje mieru hospitalizácie a úmrtia u vysoko rizikových dospelých o takmer 90 percent.

Viac o téme: Koronavírus

Firma avizovala, že sa chystá požiadať liekových regulátorov vo svete o autorizáciu lieku, keďže jej nezávislí odborníci odporučili zastaviť štúdiu pre silné výsledky. Po schválení by Pfizer liek predával pod názvom Paxlovid.

Nikto nezomrel

Predbežné výsledky štúdie so 775 účastníkmi, ktoré v piatok zverejnil Pfizer, ukazujú, že pacienti, ktorí dostali jeho liek s ďalším antivirotikom krátko po preukázaní príznakov COVID-19 mali v porovnaní s pacientmi s placebom po mesiaci 89-percentné zníženie ich kombinovanej miery hospitalizácie alebo úmrtia.

Menej ako jedno percento pacientov, ktorí dostali liek, potrebovalo hospitalizáciu a nikto nezomrel. V druhej skupine bolo sedem percent ľudí hospitalizovaných a sedem úmrtí.

Málo podrobností o vedľajších účinkoch

Na štúdii sa zúčastnili nezaočkovaní ľudia s miernym až stredne ťažkým priebehom COVID-19, u ktorých predpokladali vysoké riziko hospitalizácie v dôsledku zdravotných problémov ako obezita, diabetes či ochorenie srdca. Liečbu začali tri až päť dní po prvých príznakoch a trvala päť dní. Pacienti, ktorí dostali liek skôr, preukázali mierne lepšie výsledky.

V spojitosti s vedľajšími účinkami Pfizer zverejnil málo podrobností. Obe skupiny však mali podobnú mieru vedľajších účinkov, a to zhruba 20 percent.

Tabletka patrí do skupiny antivirotík

Tabletka od Pfizeru patrí do desaťročí starej skupiny antivirotík známych ako proteázové inhibítory, ktoré spôsobili revolúciu v liečbe HIV a hepatitídy typu C. Lieky blokujú kľúčový enzým potrebný na to, aby sa vírus mohol v ľudskom tele množiť.

Spomenutý liek po prvý raz identifikovali počas vypuknutia ochorenia SARS v roku 2003. Minulý rok sa výskumníci spoločnosti rozhodli liek oživiť a študovať ho na COVID-19 vzhľadom na podobnosti koronavírusov, ktoré dané ochorenia spôsobujú.

Farmaceutické firmy sa v súčasnosti usilujú vyvinúť lieky proti COVID-19, ktoré sú jednoduchšie na použitie. Vo štvrtok Veľká Británia podmienečne schválila antivirotikum proti koronavírusu od spoločnosti MSD. Tabletku molnupiravir pritom schválila ako prvá na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MSDPfizer