K takémuto kroku vyzvali koncom marca aj zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie súkromných lekárov, či Asociácie na ochranu práv pacientov
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker by mal okamžite riešiť dofinancovanie rezortu. Vyplýva to zo stanoviska Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS). Súčasná situácia v nemocniciach je podľa SOZ ZaSS dlhodobo neudržateľná.
„Nepodarilo sa zastaviť zadlžovanie najmä štátnych nemocníc a vzhľadom na zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami, ktoré signalizujú vrátenie výšky zmluvných plnení na úroveň roku 2016, boli vyslané signály zo strany Asociácie nemocníc Slovenska k riešeniam, ktoré budú mať negatívne dopady na zamestnancov, ale aj na pacientov,“ píše sa v stanovisku.
Zvýšenie platieb za poistencov štátu požadujú aj ANS, ASL, AOPP
SOZ ZaSS preto apeluje na vedenie rezortu, na vládu SR, aby urýchlene zvýšili platby štátu za svojich poistencov minimálne na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu a zabránili tým, ešte väčšiemu poklesu kvality poskytovaných služieb pacientom.
K takémuto kroku vyzvali koncom marca aj zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie súkromných lekárov (ASL).
Ako upozornil prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth, zákon o štátnom rozpočte na rok 2017 priniesol historicky najnižšiu platbu za poistencov štátu v doterajšej histórii.
Tá je na úrovni 4 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2015, z čoho však 0,2 % z priemernej mzdy má ísť na kapitálové výdavky pre štátne nemocnice. Prezident ASL preto tiež požaduje dofinancovanie zdravotníctva cez poistencov štátu. „Je to najdôležitejší zdroj príjmov pre zdravotníctvo,“ povedal.
Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Márie Lévyovej treba okamžite zvýšiť platbu za poistencov štátu na úroveň 5 % z priemernej mzdy. Bez dofinancovania zdravotníctva sa podľa nej nebude zvyšovať dostupnosť a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „V prvom rade sa to dotýka pacientov, obávame sa, že sa ešte bude zvyšovať finančná záťaž pacientov,“ povedala.
MZ: Potrebných je aspoň 150 mil. eur, ani tie však nebudú stačiť
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej rezortu záleží na tom, aby bolo v systéme dostatok peňazí. „Robíme maximum pre to, aby sa podarilo dostať do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti toľko financií, koľko potrebuje na pokrytie reálnych potrieb.
Podľa ministerstva zdravotníctva bude potrebné v tomto roku dofinancovať sektor na úrovni aspoň 150 miliónov eur, pričom stále nedôjde k úplnému dofinancovaniu ústavnej zdravotnej starostlivosti, to znamená že aj po dofinancovaní touto sumou nedokážeme úplne zastaviť zadlžovanie nemocníc,“ vysvetlila Eliášová.
„Tak ako bolo komunikované ešte v októbri minulého roka, rezort zdravotníctva a ministerstvo financií vyhodnotia rok 2016 po zauditovaní hospodárenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne ku koncu marca a následne navrhnú finálnu výšku dofinancovania sektora,“ dodala hovorkyňa.
Ministerstvo podniklo v nemocniciach kroky
Zároveň je podľa Eliášovej dôležité zvýrazniť, že ministerstvo zdravotníctva v zdravotníckych zariadeniach v jeho pôsobnosti zriadilo dozorné orgány či rady riaditeľov so zámerom vytvorenia kontrolných a riadiacich mechanizmov s cieľom maximálnej transparentnosti.
„Veríme, že posilnia zodpovednosť, prinesú vyššiu mieru kontroly v nemocniciach, a tým pádom aj lepšie hospodárenie. Efektívnosť a transparentnosť sme zaviedli aj do nákupov. Nemocnice prešli na nové podmienky centrálneho obstarávania, ktoré zamedzia možnému zbytočnému predraženiu,“ doplnila Eliášová.
Po CT prístrojoch sa cez verejnú súťaž budú nakupovať napríklad aj postele pre pacientov. „Vďaka centrálnym obstarávaniam dosiahneme výrazné úspory a zároveň sa neporovnateľne zníži čas potrebný na obstaranie. Aktuálne pripravujeme technické špecifikácie pre centrálne obstarávanie „ťažkej“ zdravotníckej techniky, napríklad MR, RTG zariadení či mamografov,“ dodala hovorkyňa.