Prostredníctvom operačného strediska na podporu kritický chorých pacientov s ochorením COVID-19 od novembra 2020 do marca 2021 skoordinovali a previezli 637 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. V tomto období tiež presunuli takmer tritisíc pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebovali kyslíkovú liečbu.
Ventilované lôžka na kritickej hodnote
Na tlačovej besede o tom informovali minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR (ZZS SR) Michal Weinciller a hlavný lekár Ozbrojených síl SR (OS SR) Roman Jantoš.
Viac o téme: Koronavírus
Ako uviedol Weinciller, operačné stredisko zložené so zástupcov ministerstva zdravotníctva, zamestnancov záchranného strediska a príslušníkov OS SR začalo činnosť 6. novembra 2020. Jeho úlohou bolo koordinovať presuny pacientov medzi nemocnicami.
„Úlohou strediska bolo prijímať požiadavky z jednotlivých nemocníc, kde sa najmä ventilované lôžka dostali na kritickú hodnotu a tieto nemocnice nevideli hospitalizovať ďalších pacientov. Toto stredisko kontaktovalo ďalšie nemocnice a rozdeľovalo pacientov do iných nemocníc,“ vysvetlil riaditeľ operačného strediska ZZS SR.
Zahltená tiesňová linka 155
Ten pripomenul, že v období od novembra pracovali operačnej strediska na 140 percent a tiesňová linka 155 bola mimoriadne zahltená.
„Našou snahou bolo presúvať pacientov do najbližších nemocníc, aby pacienti na pľúcnej ventilácii necestovali s posádkou záchrannej služby dlho. Bohužiaľ častokrát sa stávalo, že všetky okolité nemocnice boli obsadené a pacienti boli presúvaní naprieč celým Slovenskom,“ dodal Weinciller.
Príslušníci OS SR na tomto stredisku vykonali spolu viac ako 8 600 volaní do nemocníc. Ako doplnil, na vrchole pandémie bolo potrebné zavolať pre nájdenie jedného lôžka niekedy do 15 až 30 nemocníc.
Prevoz pacientov do Nemecka a Poľska
Operačné stredisko bolo zapojené aj do prevozu pacientov do Nemecka a Poľska a to prostredníctvom systému Európskej komisie EWRS.
Do Nemecka previezli celkovo troch pacientov a do Poľska šesť pacientov. „Šiesti pacienti sa dostali domov vo výraznom zlepšenom stave, niektorí pri vedomí alebo bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Bohužiaľ u troch pacientov bol ten zdravotný stav na toľko vážny, že v zahraničí zomreli,“ skonštatoval Weinciller. Všetkých pacientov sa podarilo repatriovať.
„S veľkou hrdosťou a radosťou poviem, že sa ukázalo, aký nevyhnutný element sú ozbrojené sily v domácom krízovom manažmente. Chcem poukázať na to, akú vynikajúcu prácu spravili muži a ženy v uniforme. Nie len zdravotníci, ale aj nezdravotnícky personál,“ povedal minister obrany Naď.
Hlavný lekár OS SR uviedol, že pre zlepšujúcu sa situáciu sa preškolia príslušníci strediska naspäť a vojaci ukončia svoju činnosť v stredisku 1. mája.